Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 28 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Melek yatırımcıları etkilemenin yolları

Melek yatırımcıları etkilemenin yolları

Ekonomist dergisinin ekim sayısı ‘Melek Yatırımcıları Etkilemenin Yolları’ isimli kapak konusuyla çıktı ve Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarından girişimciler için altın değerinde tavsiyeler aldı.

Burcu Tuvay tarafından hazırlanan kapak konusunda, tecrübesizinden seri girişimcisine kadar ekosistem içerisindeki herkes için önemli ipuçları yer alıyor.

Makalede; GBA Başkanı Emre Kurttepeli, Türkiye Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra, Etohum’un kurucusu Burak Büyükdemir, Aslanoba Capital’den Hasan Aslanoba, Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, BIC Angel Investment’ın kurucusu Dr. Joachim Behrendt ve daha birçok önemli yatırımcı doğrudan girişimcilere sesleniyor.

Emre Kurttepeli’nin Ekonomist aracılığıyla girişimcilere verdiği tavsiye şöyle:

“Geleneksel ürün geliştirme anlayışından uzaklaşarak pazara hâkim olunmalı. Ürün fikrinin pazardaki yeri düşünülerek pazarın doymuş olabilme ihtimali hesaplanmalı. Bununla beraber hangi projenin hangi ülkede hacim kazanabileceğini de hesaplamak gerekiyor. İş modeli doğru olsa dahi, o ülkede genişleyebileceğinden, ölçeklenebileceğinden emin olmak gerekir. Bunların öngörülebilirlik oranını ise mentorlara ve ekosistemin içerisinde aktif olan kişilere danışarak artırabilirler. Bulunan çözüme değil, sorunun kendisine aşık olmak gerekiyor. Ayrıca doğru fikri bulmak çok önemli olmasına rağmen, girişimin başarılı olacağının garantisini vermez. Girişimi gerçekleştirme yolunda adım adım ilerlerken, karşınıza çıkan her türlü engele karşı B planı tasarlamak ve bu engellere karşı mücadeleci olmak gerekiyor.”

Ekosistemin en önemli melek yatırımcılarının girişimcilere verdiği altın değerindeki tavsiyeleri ‘Melek Yatırımcıları Etkilemenin Yolları (Ekonomist/Ekim 2015)‘ bağlantısından görebilirsiniz.

Yorum Bırak