Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Londra'nın yeni kuralları Uber'i değişmeye zorlayacak

Londra’nın yeni kuralları Uber’i değişmeye zorlayacak

Girdiği tüm Avrupa pazarlarında irili ufaklı protestolarla karşılaşan Uber, kimi ülkelerde ise yasalar ile sınırlandırılıyor. Girişim şimdi de dünya kentlerinden Londra’da zor bir durumla karşı karşıya kalmak üzere.

Londra’nın ulaşım stratejilerini uygulamaktan ve ulaşım hizmetlerini yönetmekten sorumlu olan yerel yönetim organı Transport for London (TfL), ulaşım hizmeti verme lisansı almanın kriterlerini zorlaştıracak ve taşımacılığa yeni kurallar getirecek bir dizi regülasyon önerisine hazırlanıyor.

TfL’in sürücü adayları ile lisanslar arasına koymayı planladığı yeni kriterlerde yeni bir İngilizce testi ve harita okuma yetenek testi yer alıyor. TfL’in halk oylamasına sunacağı yeni düzenlemeler arasında en göze çarpanları ise yolculuk başlamadan beş dakika önce yolculara rezervasyon onayı gönderme ve belirlenen rotaya sadık kalma zorunluluğu. Uber özellikle bu düzenlemeyle sorun yaşayacak çünkü araçları, yolcular onları çağırdıktan ortalama üç dakika sonra beklenen yerde oluyor.

Uber, yeni kurallar uygulanmaya başlandığı takdirde bunun insanların bildiği ve sevdiği Uber’in sonu olacağını söyledi.

Londralı taksi sürücüleri ise regülasyonların çok daha sıkı olması gerektiği görüşünde. Kayıtlı taksi sürücülerinin belediye binası önünde büyük bir kitle ile gerçekleştirdikleri protestodan bu yana, Londra’nın yerel yönetiminin üzerinde büyüyen bir baskı olduğu belirtiliyor.

Uber, GPS teknolojisini kullanarak yolcular ile otomobil sahiplerini birbirlerine bağlıyor ve tutarı önceden yolculara bildirebiliyor. Uber’in yerel taksi sürücüleri tarafından bir tehlike olarak görülmesinin yegane sebebi ise onlardan daha az ücretler karşılığında yolculara hizmet sunması.

TfL, regülasyonların ‘endüstri genelinde standartları yükseltmek’ için gerçekleştirildiğini söylerken, sebep olarak da özel taşımacılık sektöründeki dev büyümeyi gösteriyor.

Uber yeni regülasyonlar ile kasti olarak hedef alındığını belirtiyor. Eğer yeni kurallar kabul edilirse, fiyatlarını yükselteceğini söyledi. Regülasyonun henüz duyurulmayan fakat Uber’e ulaşan kopyasında, araçlara yolcularını indirdikten sonra bir süre bekleme zorunluluğu getirilmek istendiği görünüyor. Uber ise bunun sürücülerini zor durumda bırakacağını söylüyor.

Lisanslı Taksi Sürücüleri Derneği genel sekreteri Steve McNamara, Uber’i gevşek kuralları sömürmekle suçluyor. TfL’den Garrett Emmerson ise henüz son karaların verilmediğini ve sözün Londralılara bırakılacağını söylüyor.

Regülasyonlar Londralılar’dan onay alırsa, Uber’in de aralarında bulunduğu şehirde faaliyet gösteren özel taşımacılık firmalarının 3000 sürücüsünün bu kurallara uyma zorunluluğu olacak.

Yorum Bırak