Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Kurumsal kuluçka merkezi (ya da bir şirketin ölümsüzlük formülü)

Kurumsal kuluçka merkezi (ya da bir şirketin ölümsüzlük formülü)

İyi bir ekip, başarılı olmak isteyen bir girişim için olmazsa olmazlar listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Alışılmışın dışındaki işe alım süreçleri, yalnızca işinin en iyisini değil, olgunlaşmaya başlayan şirket kültürüne de en uygun adayları bulmaya hizmet eder. Fakat bu denli yetenekli ve uyumlu kişileri sizin için çalışmaya devam etmeye nasıl ikna edeceksiniz?

Yaşadığımız dönem özellikle teknoloji girişimciliğinin bozucu etkisinin ne boyutlara ulaşabileceğini görmemiz açısından tarihi bir zaman. Kimi senaryolarda, bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda çalışana sahip olan girişimler, devleri köşeye sıkıştıracak yeniliklere imza atabiliyorlar. Günümüzde neredeyse her sektörde benzer kırılma anları yaşanıyor ve bunun için artan yatırımlara minnettar olmamız gerekiyor. Bu durum şüphesiz iş dünyasının devleri için bir baskı kaybağına dönüşüyor çünkü sürekli en iyi yeteneklerle çalışma ve pazar liderliğini koruma yolunda yeni bir engel ile karşı karşıya kalıyorlar; girişimcilik.

Her yıl dünyanın en büyük şirketlerini listeleyen Fortune 500 listesinin 1955 sürümünde yer alan firmalardan yüzde 88’i 2014 yılına gelindiğinde ya batmış, ya satın alınmış ya da listeye girmesini sağlayacak başarısından çok uzaktaydı. İş dünyasında zirvede kalmak bu kadar zorken, girişimciliğin geleneksel yaklaşımları altüst eden etkileri şüphesiz devlerin işini çok daha zorlaştırıyor. Çağımızın en yenilikçi şirketlerinden Google ise bozguncu mekaniğin nasıl işlediğinin farkında ve kendini ölümsüz kılmak için bir fikri var.

120. Bölge

Google CEO’su Sundar Pinchai, her biri titizlikle seçilen çalışanlarının kendi işlerini kurup ya da girişimlere katılıp gemiyi terk etmelerini önlemek için Google içerisinde bir kuluçka merkezi kurmayı planlıyor.

The Information’ın isimsiz kaynaklarına dayandırdığına göre, 120. Bölge kod adıyla anılan kuluçka merkezi Google’ın emektar yöneticileri Don Harrison ve Bradley Horowitz tarafından yönetilecek.

120. Bölge ismi, Google’ın ünlü “%20 Projeleri”ne bir atıf. Bu projeler, Google çalışanlarının boş zamanlarında keşfettikleri ve ortaya çıkardıkları ilginç şeylerden oluşuyor. Pinchai’nin planı, projesi kuluçka merkezine girmeye layık görülen Google çalışanlarının tam zamanlı olarak bunlara odaklanabilmesi yönünde.

Google’ın ölümsüzlük formülü başarılı olacak mı henüz bilmiyoruz fakat birçok firmaya örnek olacak bir deneme olduğu aşikar. Henüz kuluçka merkezinin nasıl çalışacağı üzerinde son söz söylenmemiş olsa bile, The Information ana aşamaların şöyle olacağını belirtiyor: Bir proje üzerinde çalışan Google çalışanları, birkaç ay tam zamanlı olarak bu proje üzerinde çalışmaya devam etmek için bir iş planıyla birlikte kuluçka merkezine başvuracaklar. Eğer ilk eleme sürecini geçerlerse, ardından hazırladıkları ön protokol ile Google’a sunum yapacaklar. Bu aşamada da yeşil ışık alan ekipler, Google’ın tohum yatırımıyla şirketleşmeye gidecek ve girişime dönüşecekler.

Kazan-kazan (kazan?)

120. Bölge (bazen yalnızca 120 deniyor), Google’ın San Fransisco’daki binalarından birinde dev bir alana sahip olacak. Yöneticiler, kuluçka merkezinin hem girişimci çalışanların Google’da kalmasını hem de firmanın yenilikçi büyük fikirlerin tam ortasında durmasını sağlamasını umuyor.

Google geçtiğimiz yıllarda birçok hızlı büyüyen girişimi rakiplerine kaptırdı. Örneğin Instagram eski bir Google çalışanı tarafından kurulurken, WhatsApp ile de pazarlık masasında kalındı. Her iki girişim de Facebook tarafından satın alındı.

İşlerin altından kalkmak ile bir kuluçka merkezi başlatmak birbirlerinden çok farklı şeyler. Daha önce irili ufaklı birçok şirket kendi kuluçka merkezleriyle başarılı olmayı denedi fakat çoğunluğun bunu gerçekleştirebildiğini söylemek zor. Günümüzün yetenekli girişimcileri hiçbir kuluçka merkezine bağlı kalmak zorunda hissetmiyor çünkü istedikleri takdirde Galata İş Melekleri gibi melek yatırım ağları aracılığı ile kolaylıkla yatırım bulabiliyorlar. Kurumsal kuluçka merkezinde kalmak isteyenler de genellikle daha az tecrübeli ve iddiasız fikirlere sahip girişimciler oluyor.

Google halihazırda Google Ventures ve Google Capital ile girişimcilik ekosisteminde rol oynuyor. Bu yatırım fonlarının 120. Bölge ile birlikte çalışıp çalışmayacakları henüz bilinmezken, girişimlerin Google’ın gelişim bütçesiyle destekleneceği düşünülüyor.

120. Bölge’nin yöneticileri Harrison ve Horowitz, Y Combinator ve diğerleri tarafından kullanılan kuluçka merkezi modellerinin bir melezini geliştirmeye çalışırken, ikilinin daha önce başarılı girişimcileri Google ekiplerine mentorluk yapmaları için işe alma gibi yenilikçi bir planları da olduğu belirtiliyor.

Yorum Bırak