Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Küba’nın girişimcilik devrimi başlıyor

Küba’nın girişimcilik devrimi başlıyor

50 yıl aradan sonra ABD ile diplomatik ilişkilere yeniden başlayan Küba, şimdi de girişimcilik ekosistemini yeşertmeye hazırlanıyor. 10x10KCuba isimli girişimcilik yarışması, Küba’nın en parlak teknoloji girişimcilerini bulmayı ve onlara mentorluk ile potansiyel yatırım fırsatları sunmayı hedefliyor.

Ricardo Herrero, 10x10KCuba’nın arkasındaki fikri, beyin göçünü engellemek ve Küba ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulunmak olarak açıklıyor.

Herrero ayrıca #CubaNow isimli politik organizasyonun da yönetici direktörü. Organizasyon, Küba’nın ekonomik büyümesini savunuyor ve ABD gibi ülkelerde Küba için ilişkiler kuruyor.

10x10KCuba etkinliği, #CubaNow ve Cuba Emprende Foundation gibi yerel oyuncular tarafından gerçekleştirilirken, 500 Startups ve TechStars da 10 girişimciye web servisleri, dizüstüler ve ABD ile Latin Amerika’daki hızlandırıcı programlarına katılım sağlayarak harekete destek oluyor.

Etkinlik, diplomatik ve finansal kısıtlamalar nedeniyle zorluk çeken Kübalı girişimcilere yardım etmenin yanı sıra, melek yatırımcılara ve hızlandırıcılara da ülkedeki gizli yetenekleri keşfetme şansı tanıyacak. Küba uzun süre modern teknolojiden uzak kaldığı için teknolojik problemlere farklı yaklaşımlarla çözümler üretmeyi öğrendi. Dolayısıyla ülkede farklı düşünme yeteneğine sahip güçlü bir ekosistemin yeşertilmesi mümkün olabilir.

Küba dünyanın geri kalanıyla ve kendi içinde iletişim kurmakta zorluk çekiyor. Genişbant bağlantının bulunmadığı ülkedeki insanların yalnızca yüzde 11’i mobil telefon sahibi. Herrero ve destekçileri, teknoloji girişimciliğinin Küba’yı 21. yüzyıla taşıyabileceğini düşünüyor.

Yorum Bırak