Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Kasım ayında yerli girişimlere 4,5 milyon dolar yatırım yapıldı

Kasım ayında yerli girişimlere 4,5 milyon dolar yatırım yapıldı

Geride kalan kasım ayında Türkiye girişimcilik ekosisteminde toplam 5 yatırım turu tamamlandı ve toplamda 4,5 milyon dolar girişimlere aktarıldı.

  • Kasım ayının en büyük yatırım turu, SaaS modeli ile şirketlere görselleştirme öğeleri ile bezeli bir muhasebe deneyimi sunan Paraşüt tarafından gerçekleştirildi. Girişim, Diffusion  Capital Partners, Revo Capital ve Ribbit Capital’in katıldığı turda 2 milyon dolar Seri B yatırımı aldı.
  • İnternet üzerinden tesettür moda ürünleri satan Modanisa ise 130 milyon dolar değerleme ile 2 milyon dolar Seri B yatırımı aldı. Tura katılan yatırımcılar ise Wamda Capital ve STC Ventures oldu.
  • Kasım ayının en büyük melek yatırımı ise Nevzat Aydın tarafından Mobil Oto Servis’e gerçekleştirildi. Çevrimiçi teknik servis ve yedek parça hizmeti sağlayan girişim, 297 bin dolar tohum yatırımı aldı.
  • Galata Business Angels portföy şirketlerinden, evlere temizlik hizmeti sağlamak için 2014’te kurulan bir pazaryeri girişimi olan MutluBiEv ise üçüncü yatırım turunda 275 bin dolar topladı ve değerlemesini 16 milyon TL’ye yükseltti.
  • Fıçı bira satışı yapılan işletmeler için geliştirilmiş IoT uyumlu bir dijital bira musluğu olan Taptronics isimli ürünü geliştiren Pubinno, GBA yatırımcılarından Fatih İşbecer’den 10 milyon TL değerleme ile yatırım aldı.
  • Performans sanatçılarını bir araya getiren pazaryeri girişimi İyisahne 100 bin dolarlık tohum yatırımı aldı. İstanbul Startup Angels tarafından gerçekleştirilen yatırımda girişim 1,66 milyon dolar değerlemeyle ele alındı.
  • Ayın son yatırımı ise BIC Angel Investment tarafından 76 bin dolar ile öğrenciler, ebeveynler ve eğitmenler için bir raporlama platformu olan Lala Eğitim’e gerçekleştirildi.

Startups.watch verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı döneminde toplam 12 yatırım turu tamamlanmış ve girişimlere 3,1 milyon dolar kaynak sağlanmıştı. 2016’nın kasım ayında ise daha az anlaşma ile daha fazla kaynağın sağlandığı görülüyor.

Yıllık karşılaştırmalara bakacak olursak, 2015 yılında Türkiye’de toplam 87 yatırım turu tamamlanmış ve girişimler 63,5 milyon dolar yatırım almıştı. 2016’nın bugüne kadarki bölümünde tamamlanan yatırım turları ise 82 olarak kaydedildi ve toplam 60,1 milyon dolar yatırım yapıldı.

Bu karşılaştırmanın ışığında, ekonomik ve politik sorunların Türkiye girişimcilik ekosistemine etkisinin büyüyememe olarak yansıyacağını söylemek mümkün. Fakat geriye gidiş olmaması, ekosistemin istikrar direnci göstermesi ise gelecek için umut vaat ediyor.

Yorum Bırak