Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Kâr amacı güderken sosyal etki de yapabilirsiniz

Kâr amacı güderken sosyal etki de yapabilirsiniz

Çoğu girişimcinin ana motivasyon kaynağı çok fazla para kazanmak iken, kârlı bir çıkış yapmak herkes için yegâne amaç değil. Etrafınıza dikkatli bakarsanız, bir problemi çözme veya anlamlı bir şeyler üretmek şevkiyle motive olan birçok girişimci görebilirsiniz.

Bu girişimciler için iş yalnızca bir para kazanma aracı değil, gerçek bir etki yapma fırsatıdır. Hatta kimileri işi bir adım öteye taşıyarak, işlerini bir sosyal sorumluluk mücadelesine bağlıyor ve B Corporation sertifikası alarak insanlığa ve doğaya olan hassaslıklarını resmiyete döküyor.

Nisan 2015 verilerine göre 42 ülkeden ve 120 endüstriden toplam 1600’ü aşkın firma, B Corporation sertifikasına sahip. Ülkemizde ise B Lab’in sıkı sosyal ve çevresel performans, sorumluluk ve şeffaflık kriterlerini yerine getirerek bu sertifikayı almaya hak kazanmış yalnızca üç girişim var: Mikado Consulting, S360 Sustainability Services ve Taze Kuru Gıda.

B Corporation sertifikasyonu, bir firmanın topluma ve doğaya geri verme bilinciyle kâr etmeyi amaçladığının en büyük göstergelerinden. Dolayısıyla, müşteriler ve çalışanlar için bir tercih sebebi olabiliyor; peki ama yatırımcılar?

Sertifikaya sahip olan ve başarıya ulaşan firmalardan en tanınmış olanları arasında Etsy, Ben & Jerry, Method ve Warby Parker gösterilebilir. Bu firmalar, doğa dostu, topluma karşı bilinçli ve çalışan dostu olduklarını kanıtlamak için katı ve bazen maliyetli süreçleri tamamlamak durumunda kaldılar. Sertifika sayesinde, gitgide daha da popüler olan B Corp logosunu kutularında ve web sitelerinde kullanabiliyorlar.

B Corp sertifikası kimi senaryolarda girişimcilere kendileriyle aynı fikirde olan yatırımcılardan destek alma ve rakiplerinden ayrışma yolunda fayda sağlayabiliyor. Öte yandan, sertifikanın sembolize ettiği mücadeleyi desteklemeyen yahut gerekli görmeyen yatırımcılarda tam tersi bir etki yapabileceğini unutmamak gerek. Yatırımcılar, kavrayamadıkları ve desteklemedikleri modelleri risk olarak algılayabilirler. B Corp sertifikasını görenlerin, girişimin kâr odaklı olmadığını sanması da kuvvetle muhtemeldir.

B Corp statüsüne saygı duyan yatırımcılar bile kimi senaryolarda yatırım anlaşmasına sıcak bakmayabilirler. Toplumsal ve doğayı koruma odaklı mücadelelere gösterilen bağlılık, risk sermayedarlarının kâr odağındaki hedeflerini zora sokabilir. Tabii bu onların kalpsiz oldukları anlamına gelmiyor çünkü onların da paralarını olabilecek en yüksek kâr ile geri döndürmesi, dolayısıyla sorumlu olduğu yatırımcıları var.

Eğer B Corp sertifikası almayı düşünüyorsanız, yatırım için melek yatırımcıların kapısını çalmanızda ve daha da önemlisi önceliklerinizi olabilecek en şeffaf şekilde potansiyel yatırımcılarınız ile paylaşmalısınız. Fakat unutmayın, sosyal davaları benimsemeniz, daha fazla kâr etmenizin önünde bir engel değildir. Yatırımcılarınız, sosyal sorumluluklarınız ile kâr arasındaki dengeyi nasıl sağlayacağınızı öğrenmek isteyeceklerdir; geçerli modeller içeren yanıtlarınız olsa iyi edersiniz.

B Corp sertifikası sizi kimi kriterlere sıkı sıkıya bağlarken; bu sertifikaya sahip olmamak işinizi toptan bencil, bilinçsiz ve doğa düşmanı kılmaz. Elinizden geldiğince doğa ve çalışan dostu politikalar belirlemek tamamen sizin elinizde.

Ofisinizin mutfak ve tuvaletlerinde geri dönüştürülebilir veya doğa dostu ürünler kullanabilirsiniz. Çalışanlarınıza sosyal sorumluluk aktivitelerinde yer almaları için ücretli izinler verebilirsiniz. Kan verme kampanyaları başlatabilir ve kârınızın istediğiniz bir bölümünü insancıl davalara bağışlayabilirsiniz. Bunlar bir oturuşta akla gelebilen fakat para kazanmayı çok daha anlamlı kılan muhteşem başlangıçlar.

Birileri tüm bunları neden yaptığınızı anlamadığında tutkunuzu kaybetmeyin. Birçok yeteneğin gözünde bu çabalarınız için rakiplerinize karşı öncelik kazanacaksınız. Sadık bir müşteri tabanı yaratmanız ise birçoklarından daha kolay olacak.

Sosyal girişimciliğe dair kavrayışınızı derinleştirmek isteyenler buradan devam edebilirler.

Yorum Bırak