Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Japonya sürücüsüz otomobiller için hazırlanıyor

Japonya sürücüsüz otomobiller için hazırlanıyor

Japonya, sürücüsüz otomobillerin önümüzdeki dört yıllık süreçte yollara çıkacağını tahmin ediyor ve 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları’na kadar onlar için hazır olmak istiyor.

Zor bir görevin altına giren Japon şirketler konsorsiyumu, sürücüsüz otomobillerin Japonya’da rahatça dolaşabilmesi için onlara kılavuzluk edecek bir 3B harita hazırlıyor.

Dinamik Harita Planlama ismi verilen proje Mitsubishi Electric ve Zenrin tarafından ortaya atıldı. Maliyeti ve teknik iş yükünü paylaşarak projenin daha hızlı tamamlanacağını düşünen dokuz otomobil üreticisinin bir araya gelmesi ile konsorsiyum kuruldu.

Konsorsiyum, Japonya’nın ana otobanlarını 3B haritalamak için özel donanımlı otomobilleri kullanacak.

Bakanlıklar Arası Stratejik İnovasyon Programı kapsamında Japonya hükümeti tarafından da desteklenen projenin ilk adımında 300 kilometrelik bir mesafe haritalanacak.

3B haritalamanın ardındaki mantık, yollar hakkında GPS’in sağlayabildiğinden daha fazla veri elde etmek ve bunları sürücüsüz otomobillerin kullanabileceği bilgi formlarına dönüştürmek. Bu haritalara sahip olan otomobiller, yolların yapılarını, uyulması gereken uyarı tabelalarını ve diğer detayları bilecek.

Kimi otonom sürüş teknolojileri herhangi bir 3B haritalama olmaksızın işlerken, görüş odaklı sürüş teknolojilerinin daha güvenli olacağı argümanı genel olarak kabul görüyor. 3B haritalamanın navigasyon sistemlerinin erişemediği bir duyarlılığa ulaşması da bu argümanı güçlendiriyor.

Tesla geçtiğimiz günlerde bir video yayınlayarak kendi otonom sürüş teknolojisinin yolları, diğer araçları ve yayaları nasıl algıladığını gözler önüne sermişti. Herhangi bir 3B haritalamaya dayanmadan navigasyon sistemine göre hareket eden otomobil, yolun yapısal durumundan ziyade rotaya ve yoldaki diğer hareketli faktörlere dikkat ediyor.

Yorum Bırak