Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İstanbul girişimci dostu şehir olma yolunun henüz başında

İstanbul girişimci dostu şehir olma yolunun henüz başında

Bu yıl ilk kez düzenlenen City Initiatives for Technology, Innovation and Entrepreneurship (CITIE) raporu, dünyanın dört bir yanından 40 şehri teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapabilme kabiliyetleri açısından sıraladı.

Nesta, Accenture ve Catapult tarafından yayınlanan raporda yer alan şehirler; açıklık, altyapı, liderlik temel çerçevelerinde ve onların alt kırılımı dokuz temel role göre değerlendirildi.

Araştırma, şehirleri genel performans sonuçlarına göre dört farklı gruba ayırıyor; olgunlaşmış girişimcilik ekosistemine sahip olan Front Runners, teknoloji odaklı büyüyen Challengers, inovasyon gündemiyle büyüyen Builders ve son olarak girişimcilik konusunda henüz kararlı bir eylem planına sahip olmayan Experimenters. CITIE raporu İstanbul’a son grupta yer veriyor.

citie-report-1

CITIE raporu, İstanbul’u dokuz ana rolde detaylı analiz ederek sınıflandırmasının sebeplerini temellendiriyor. Aşağıdaki tablodan da görülebileceği gibi, İstanbul’un girişimcilik için savunucu (advocate), stratejist ve yatırımcı (investor) gibi davranma konusunda eksik kaldığı görülüyor.

citie-istanbul

İstanbul’un veri odaklı karar veren şehirler sıralamasında en iyi ikinci kategoride yer aldığını da not etmek gerekiyor. Bu da şehrin liderlik açısından yüksek performans göstermesini sağlıyor. Şehir, girişimciler için çalışma alanı gibi fiziksel ve yasal düzenlemeler ile inovasyona yer açma konusunda ise üçüncü katmanda kendine yer bulabiliyor.

istanbul-2

Rapora göre günümüzde en girişimci dostu şehirler sıralamasının başında New York geliyor. Onu Avrupa’nın girişimcilik dinamolarından Londra, Helsinki, Barselona ve Amsterdam takip ediyor.

CITIE araştırmasının tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Bırak