Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İsrail yeni nesil unicorn dalgasına hazırlanıyor - GBA

İsrail yeni nesil unicorn dalgasına hazırlanıyor

Orta Doğu’nun girişim cennetine dönüşen İsrail, Waze, Wix ve ironSource başarılarının ardından ikinci ‘unicorn’ dalgasına hazırlanıyor.

İsrail ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’dan yatırımcıların ilgisini çekiyor. İsrail girişimcilik ekosistemine giren en büyük yatırımların Çin’den gelmesi ise ilginç bir dipnot. Fikir ve yatırımın bir araya gelmesiyle, Webydo ve Meta gibi girişimler ülkenin yeni unicorn’ları olmaya hazırlanıyor.

İsrail girişimcilik ekosistemi yenilikçi ve teknik odaklı firmalarla dolu. Teknoloji yarışı kızıştıkça, İsrail inovasyon ihtiyacı duyan endüstrilerin gözdesi olmaya devam edeceğe benziyor.

Ülkenin en büyük unicorn adaylarından Webydo, bulut üzerinden sunduğu yazılımıyla web tasarımlarının ‘herhangi bir kodlama’ işlemine gerek duyulmadan yapılmasına olanak tanıyor. Bu sayede profesyonel web tasarımcıları işi programcıya devretmeden tamamlayabiliyor. Firma geçtiğimiz yıl 7 milyon dolar Seri B yatırımı aldı. Webydo’nun bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı ise 13 milyon dolar.

Bir diğer unicorn adayı Meta ise Google Glass’ın dişli rakibi Space Glasses’ın yaratıcısı. Gözlük henüz seri üretime geçmemiş olsa da, Meta Kickstarter’dan hedefini ikiye katlayarak çıkmayı başardı. Space Glasses’ın Geliştirici Kiti Meta’nın sitesinden 667 dolar karşılığında sipariş edilebiliyor. Bu fiyat Google Glass’inkinden daha uygun ve ürünün kendisi Glass’tan daha fazla özelliğe ve birçokların göre daha iyi bir tasarıma sahip. Firma ocak ayında 23 milyon dolar Seri A yatırımı aldı.

Unicorn Kulübü
Unicorn tabirini girişimcilik ekosisteminde sık sık duymaya başladık. İlk olarak 2013 yılında Cowboy Ventures’tan Aileen Lee tarafından ortaya atılan ‘unicorn’ tabiri, 2003 ve sonrasında kurulan ve 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimler için kullanılıyor. 2013 yılında ABD’de 39 unicorn bulunurken, İsrail’den herhangi bir unicorn çıkmamıştı.

‘’İsrail geçtiğimiz iki yılda on milyarlarca dolar değerinde unicorn’lar çıkardı.’’ diyen teknoloji yatırımcısı Johnathan Medved, ‘’Bu tempo daha da hızlanmak üzere.’’ şeklinde devam ediyor. Medved’e göre İsrail ekosisteminin bu başarısında Çin’den gelen sürekli yatırım ve deniz aşırı satın almalar büyük rol oynuyor. Webdyo’ya yatırımcı bulan OurCrowd’ın CEO’luk görevini sürdüren Medved, dünyanın dört bir yanından yatırımcılara İsrail’in yeni unicorn’larını bulmalarında aracı olduklarını söylüyor.

Çinli yatırımcıların İsrail ilgisi yalnızca girişimlerle de sınırlı değil. Son dönemde Çin’den İsrailli yatırım şirketlerine de yatırımlar gerçekleştiriliyor. Carmel Venture Funds, Çinli Baidu, Quihoo360 ve Ping-An üçlüsünden 194 milyon dolar yatırım aldı. Çin’in en popüler arama motoru Baidu ayrıca video girişimi Pixellot’a 3 milyon dolar yatırım yaptı. Alibaba da İsrailli QR kod girişimi Visualead’e 5 milyon dolar yatırım yaparak pazara girdi.

Silicon Wadi
İsrail girişimcilik ekosistemi, ABD’deki Silikon Vadisi’nden esinlenilerek oluşturulan Silicon Wadi’de yer alıyor ve burası dünyanın iki numaralı girişimcilik merkezi olarak tanımlanıyor. Son 10 yılda en az bir kere yatırım alan 6000 girişime sahip olan Silicon Wadi’de 70 yatırımcı ağı aktif rol oynuyor ve bunlardan 14 tanesi uluslararası faaliyet gösteren firmalar.

Danışmanlık şirketi KPMG ve İsrail merkezli araştırma şirketi IVC, İsrail ekosisteminin 2014 yılında 688 girişimiyle 3.4 milyar dolar yatırım alarak rekor kırdığına işaret ediyor. Bu yatırım miktarı 2013’e kıyasla yüzde 46 daha fazla.

Singulariteam, Webydo ve Meta’ya yatırım yapan bir diğer yatırım ağı. Amacı İsrail merkezli B2C ve B2B girişimleri desteklemek olan ağ, web tasarım, geliştirme ve giyilebilri teknolojilere özel ilgi duyuyor. Bir dakikada şarj olan akıllı telefon pilinin geliştiricisi StoreDot, algoritmik ticaret firması IntelAgent, e-postaları telefon mesajına dönüştüren Hop; Singulariteam’in yatırım yaptığı diğer İsrail merkezli girişimler arasında.

İsrailli Unicorn’ların Geleceği
İsrail’in Wadi’si yeni teknolojiler geliştirmeye devam ederken, artık bu fikirleri pazara sunacak yatırımın da odağı oldu. ABD ekosisteminin gösterdiği başarının en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilen ‘tecrübe’ ise Wadi’nin eksikliğini duyduğu şeylerin başında geliyor.

Cowboy Ventures ekibi, İsrailli 39 unicorn girişim üzerinde yaptığı araştırmada, bu firmalardan ikisi hariç hepsinin daha önce teknoloji/yazılım alanında tecrübeli kişiler tarafından kurulduğunu ortaya koydu. Bu da, başarılı olmak isteyen İsrailli girişimlerin, daha önce teknoloji girişimi kurmuş olan yatırımcı ve mentorların tecrübesine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Sorun ise bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun Silikon Vadisi’ne gitmiş olması. İyimser beklenti, ülkeden çıkan unicorn sayısının bu tecrübeyi ülkeye geri dönmeye itmesi yönünde.

Yatırımcılar İsrail’e ilgi göstermeye, girişimler de yenilikçi teknolojiler yaratmaya devam ederlerse, önümüzdeki birkaç yılda çok daha fazla İsrail merkezli unicorn ortaya çıkabilir.

Yorum Bırak