Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 8 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İsrail girişimcilik ekosisteminin başarı sırları

İsrail girişimcilik ekosisteminin başarı sırları

İsrail’in kişi başına düşen girişim sayısı dünyadaki tüm ülkelerin üzerinde ve ileri teknoloji üreten firmaları sürüler halinde New York Borsası’na katılıyor. Yalnızca 8,2 milyon nüfusa sahip olan İsrail, ABD ve Çin’in ardından en çok halka açık şirketi olan üçüncü ülke unvanına sahip.

Ekip iletişim teknolojileri geliştiren Zula’nın CMO’luğunu yürüten Hillel Fuld, İsrail’in girişim ekosistemini gözlemliyor ve çıkarımlarını blog’undan yayınlıyor. Fuld’a göre, dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin İsrailli meslektaşlarından öğrenebilecekleri 6 ders var:

  1. Harika bir pazarlamadan daha iyi olan şey nedir? Müşterilerin sorunlarını çözen harika bir ürün.

İsrailli girişimlerin diğer ülkelerdeki girişimlere kıyasla pazarlamaya daha az odaklanmaları ilginç bir gerçek. Örneğin içerik tavsiye motorları Taboola ve Outbrain, kuruluşlarından bu yana ürün ve satış odağında çalışıyorlar. Outbrain bugün ayda 150 milyar tavsiyede bulunduğunu söylerken, güncel bir araştırma ABD’li internet kullanıcılarının yüzde 86’sının en az bir kez Taboola ile karşılaştığını gösteriyor. Bunun anlamı, belki de çoğumuz farkında bile olmadan bu motorlar ile Facebook ve YouTube kadar etkileşime geçiyoruz.

  1. Doğru müşteriye ulaşmak.

Fitness22 CEO’su Benny Shaviv, harika bir ürün yaratmak için harcadığı zaman kadar bir o kadar da uygulama mağazası optimizasyonuna çalıştı. Bu sayede, uygulama mağazalarında benzer uygulamaların üzerinde listelendi. Hiç yatırım almayan ve pazarlamaya hiç bütçe ayırmayan bu girişimin uygulaması 10 milyon kez indirildi…

  1. Dış etkenlerin girişiminizi etkilemesine izin vermeyin.

İsrail’in bugünkü durumu tüm dünya tarafından biliniyor. Ülkenin teknoloji inovasyonu, onlarca yıldır süren savaşlara rağmen sekteye uğramadı. Savaş dönemlerinde, girişimler askere çağrılan anahtar oyuncularına rağmen işlemeye devam ediyor ve inovasyona ara verilmiyor.

  1. Yeni şeyler yapmayı bırakmayın.

Başarılı exit’ler yapan İsrailli girişimciler emekli olmuyorlar, bunu sıradaki hayallerini gerçekleştirmek için bir fırsat olarak görüp, yeni bir şey inşa etmeyey başlıyorlar. Çoğu senaryoda, girişimcilik ruhu artan yaşa rağmen canlı kalıyor. Örneğin, 2011 yılında girişimi Answers.com’u 127 milyon dolara satan Bob Rosenschein, 60 yaşında yeni girişimi Curiyo ile oyuna geri döndü.

  1. Düzenli olarak enerji depolayın.

Cumartesi günleri İsrail’de hayat duruyor; kimileri için dini gelenekleri yerine getirme zamanı, kimileri için ise plajda eğlenme! Her iki türlü de, cumartesi günü herkes için dinlenme ve gelecek hafta için enerji depolama şansı sunuyor.

  1. Herkese söz hakkı verin.

İsrailli girişimler diğer ülkelerdeki girişimlere kıyasla daha gevşek bir kurumsal yapılanmaya gidiyor ve formaliteleri gözardı ederek iş yapıyor. Fuld, çalışanların üstlerinden farklı düşündükleri durumlarda fikirlerini anlatmaya teşvik edildiklerinin altını çiziyor.

Yorum Bırak