Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Internet.org platformu üçüncü parti uygulamalara açıldı

Internet.org platformu üçüncü parti uygulamalara açıldı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcılardan aldıkları geri dönüşler ışığında Internet.org üzerinde yaptıkları üç yeniliği duyurdu.

Bunlardan ilki, platformun Facebook tarafından sunulan uygulamalarının, Free Basics servisi altında toplanması oldu. Facebook, bu servis altındaki uygulamaların geliştirilmesi, daha güvenli, kolay kullanımlı hale getirilmesi ve artırılmasını üstlenecek. Free Basics içerisindeki tüm uygulamalar mütemadiyen ücretsiz olarak hizmet verecek.

Girişimcileri doğrudan ilgilendiren yenilik ise Internet.org platformunun geliştiricilere açılmış olması. İsteyen geliştiriciler, servislerini Internet.org platformuna ekleyebilir. Böylece platformu kullananlar seçme özgürlüğüne kavuşuyor.

Üçüncü yenilik ise günümüzün sıcak konularından güvenlik ve gizlilik alanında gerçekleştirildi. Halihazırda tüm verileri şifrelenen platform, artık güvenli HTTPS web servislerini destekliyor.

Facebook’un sıradaki büyük planlarından biri olarak gösterilen Internet.org projesi, dünyanın internet bağlantısına sahip olmayan bölgelerine drone’lar ile internet bağlantısı götürüyor.

Internet.org platformu, kullanıldığı bölgelerde başlı başına internetin kendisi oluyor. İnsanlar, Facebook drone’larından elde ettikleri bağlantı ile bu servis üzerinden çevrimiçi hale geliyor. İnternet bağlantısının götürülmediği kırsal bölgelerde yaşayan insanların, yararlı bilgilere ve hayatı kolaylaştıran servislere erişmek için tek seçeneğinin Internet.org olduğunu belirtmek gerek.

Platform içerisindeki BabyCenter ve MAMA gibi ücretsiz bebek ve çocuk sağlığı uygulamaları halihazırda 3,4 milyon ebeveyn tarafından kullanılıyor.

Internet.org’un kullanıldığı ülkeler şimdilik şöyle; Zambiya, Tanzanya, Kenya, Kolombiya, Gana, Hindistan, Filipinler, Guatemala, Endonezya, Bangladeş, Malavi, Pakistan, Senegal, Bolivya ve Güney Afrika. Yakında daha fazla ülkenin programa eklenmesi bekleniyor. Facebook verilerine göre dünyanın üçte ikilik bölümünün internet bağlantısına erişimi yok.

Daha önce Internet.org üzerinden sosyal sorumluluk kisvesi altında yeni pazarlarda tekelleştiği yönünde eleştiriler alan Facebook, çoğunluğun internet bağlantısı olmadığı ülkelerde yepyeni bir role bürünmüş durumda.

Zuckerberg, duyurusunu Internet.org vizyonunu anlatarak noktalıyor: “Asıl amaç bağlantının kendisi değil, insanların bu bağlantıyla ne yaptıkları; sağlıklı bir aileye sahip olmak gibi. Bugün yaptığımız iyileştirmelerin daha çok insanın bağlanmasını sağlamasını umut ediyoruz; bu sayede küresel topluluğumuz birlikte faydalanabilir.”

Yorum Bırak