Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 8 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Intel daha güvenli akıllı nesneler için Yogitech’i satın aldı

Intel daha güvenli akıllı nesneler için Yogitech’i satın aldı

Nesnelerin interneti konsepti, sürücüsüz otomobil ve robotik gibi gelişmekte olan endüstriler ile genişliyor. Bu alanda projeler geliştiren devlerden Intel, güç verdiği internete bağlı nesneleri hatalardan arındırmak için Yogitech isimli İtalyan girişimi satın aldı.

Küçük bir girişim olan Yogitech yarı iletkenlerin fonksiyonel güvenliğini sağlamaya odaklanıyor ve Intel’in İtalya’da gerçekleştirdiği ilk satın alma unvanını taşıyor.

Yogitech bir unicorn değil ve görünüşe göre öyle bir hedefi de yok. 16 yıldır faaliyet gösteren girişim bu zamana kadar yalnızca 3 milyon dolar yatırım aldı. Intel ve Yogitech satın alma anlaşmasını doğrularken, finansal detaylarına dair herhangi bir açıklama yapmamayı tercih ettiler.

Intel Yogitech’e yatırım yapmamış olsa da bir süredir girişimin teknolojisinden yararlanıyordu. Intel geçtiğimiz yıl birlikte iş yaptığı bir diğer girişim olan Altera’yı da satın almıştı. Yogitech, Intel’in yonga üreticisi rakiplerinden Infenion gibi firmalarla da çalışıyor ve satın almanın bu ilişkileri nasıl etkileyeceği şu an için belli değil.

‘Fonksiyonel güvenlik’, sürücüsüz otomobiller ve robotlar hakkındaki en ilgi çekici alan olmayabilir fakat en önemlilerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Yogitech ve onunla aynı işi yapan girişimler, işlemcilerin sistemleri olması gerektiği gibi çalıştırdığından emin oluyor ve aksi takdirde geç olmadan insanları uyarıyor. Nesnelerin interneti alanında güvenlik konusunun irdelendiği günümüzde Intel’in bu satın alması için nokta atışı denebilir.

Yogitech Intel’in nesnelerin interneti grubunun bir parçası olacak. Intel henüz girişimin geliştirdiği teknolojinin nasıl kullanılacağını açıklamasa da, Altera’da olduğu gibi teknolojinin kademeli olarak Intel ürünlerine entegre edilmesi bekleniyor.

Intel platform mühendisliği ve nesnelerin interneti genel müdürü Ken Caviasca, Yogitech’in çözdüğü sorunların tam olarak Intel’in üstesinden gelmeye ihtiyaç duyduğu sorunlar olduğunu belirtiyor:

“Intel yıllardır yüksek performanslı nesnelerin interneti sistemleriyle insanların ve işletmelerin daha iyi kararlar alabilmesini mümkün kılıyor. Endüstri şimdi gerçek zamanlı veri ile otomatik eylemlere doğru ilerliyor. Bu evrimi neredeyse hepsi Intel ile çalışan sürücüsüz otomobil prototiplerinde görebilirsiniz. Fonksiyonel güvenlik bu alanda bir gereklilik. Yüksek performans ile fonksiyonel güvenliği Intel’in bu alandaki stratejisinin ideal kombinasyonu olarak görüyoruz.”

Yorum Bırak