Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 8 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Ekselansları sürücüsüz devrimin önünü açtı

Ekselansları sürücüsüz devrimin önünü açtı

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin sürücüsüz otomobil devriminde öncü olmasını istediğini ve bu yönde gerçekleştirilecek düzenlemeleri destekleyeceğini açıkladı.

İngiltere Avrupa’nın en büyük girişimcilik merkezi olma unvanına sahip ve özellikle donanım girişimleriyle dikkat çekiyor. Gelgelelim, ülkedeki yasal yönergeler İngiltere’de sürücüsüz otomobil alanında gerçekleştirilebilecek birçok girişimin önünü kapatıyordu. Bu nedenle, ülke bu alanda ABD’deki gelişmelerin bir hayli gerisinde kaldı.

18 Mayıs’ta Birleşik Krallık Parlamentosu’nun yeni sezon açılışı için geleneksel Kraliçe Konuşması’nı gerçekleştiren II. Elizabeth, sigorta kanununda yapılan değişiklikleri onaylayarak, ülkede sürücüsüz otomobil çalışmalarının önünü açtı. Yapılan değişiklikler, otonom otomobillerin tıpkı normal otomobiller gibi sigortalanabilmesini mümkün kılıyor ki bu yalnızca İngiltere’nin değil dünyadaki birçok ülkenin aşması gereken en büyük sorunlardan biri olarak öne çıkıyor.

Henüz herhangi bir sürücüsüz otomobil satışa sunulmuş değil fakat otomobil üreticilerinin büyük bir çoğunluğu bu doğrultuda geliştirdikleri veya satın almalar ile sahiplendikleri teknolojileri test ediyor.

Britanya’nın en büyük otomobil üreticisi Jaguar Land Rover sürücüsüz otomobil teknolojisine büyük yatırımlar yaparken, yasal engeller nedeniyle geliştirdiği prototipleri sokaklarda test edemiyordu.

Yasa değişikliğinin ardından, Volvo kendi kendine sürme yeteneğine de sahip olan XC90s filosunu bu yılın sonlarına doğru İngiltere’de test edeceğini duyurdu. Benzer şekilde Nissan da İngiltere’nin kuzeydoğusunda bulunan Sunderland tesislerinde Qashqai’nin otonom teknolojili bir sürümü üzerinde çalışmaya başlıyor.

Kraliçe’nin konuşmasında değindiği diğer teknoloji konuları ise İngiliz hava sahasına kabul edilecek drone’ların uyması gereken regülasyonlar ve toplu taşımacılıkta dijitalleşme oldu.

Yorum Bırak