Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İlk ticari hiperdöngü rotası Dubai'de kurulacak

İlk ticari hiperdöngü rotası Dubai’de kurulacak

Ulaşım sektörü müthiş bir inovasyon döngüsüne girmiş durumda. Sürücüsüz otonom araçlar, hidrojen yakıtlı trenler derken sırada hiperdöngü (hyperloop) var.

Hiperdöngü, saatte 800 km hıza ulaşabilen yüksek hızlı trenlerin tüpler içerisinde seyahat etmesini öngören ve Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından ortaya atılan bir konsept. Bu alanda öne çıkan girişimlerin başında ise Hyperloop One (H1) geliyor.

Dünyanın en büyük üçüncü liman işletmecisi Dubaili DP World Group’tan ekim ayında 50 milyon dolar yatırım alan girişim, kendisinin ve dolayısıyla dünyanın ilk ticari hiperdöngü ulaşım hattını Dubai ile Abu Dhabi arasında inşa etmeye hazırlanıyor.

H1 başlangıçta yalnızca yolcu taşımacılığı odağında çalışsa da, DP World Group’un hiperdöngü kargo taşımacılığı alanını başlatmak istemesiyle projesini hem ulaşım hem de ulaştırma hedefleriyle yeniledi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulacak düyanın ilk ticari hiperdöngü rotasında yolcu ve mal taşıyacak olan trenler, 160 kilometre mesafeyi yalnızca 12 dakikada kat edecekler.

ABD’li girişimler Orta Doğu’da gitgide daha fazla benimseniyor. Suudi Arabistan, Uber’e kamu yatırım fonundan 3,5 milyar dolar yatırım yaparak, girişimin ülkeye özel çözümler, misyonlar ve vizyonlar geliştirmesini sağlamıştı. H1 için de Dubai ile benzer bir ilişkide olduğu söylenebilir zira girişim ilk ticari hiperdöngü projesini tamamlayabilmek için Dubai Yol ve Ulaştırma Müdürlüğü ile ortak bir çalışma gerçekleştiriyor.

Dubai-Abu Dhabi arasında kurulacak olan ilk ticari hiperdöngü rotasında ilk hiperdöngü kargo taşımacılığını yapmak isteyen Dubai Future Accelerators, H1 ile bu konuda anlaştı. Rotanın ve trenlerin inşasını içeren projenin yönetim danışmanlığını ünlü McKinsey, mühendisliğini ise BIG üstleniyor.

Projenin teslim tarihi açıklanmazken, H1’in 2017’nin başında ilk hiperdöngü trenini teslim etmeyi hedeflediği biliniyor.

Esasında Elon Musk tarafından düşünülen ve SpaceX tarafından kurgulanan hiperdöngü konsepti, daha sonra bir tren ve tüp tasarım yarışması ile halka açılmıştı. Konseptin büyük ilgi görmesinin ardından SpaceX, bu alanda çalışmak isteyen girişimlere entelektüel destek vereceğini açıklamıştı.

H1 hiperdöngü alanındaki en parlak girişim. Kendine güçlü dostlar ve sayısız potansiyel yatırımcı edinmiş durumda. Girişim, eski Uber CFO’su Brent Callinicos’u finansal işlerinin başına geçirerek de dikkatleri üzerine çekmişti.

Yorum Bırak