Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İlk çeyrekte girişimlere 12 milyar dolar yatırım yapıldı

İlk çeyrekte girişimlere 12 milyar dolar yatırım yapıldı

Halka arzlarda meydana gelen değer kayıpları ve teknoloji hisselerinin cansızlığının yatırımcıları daha tedbirli olmaya iteceği düşünülüyordu fakat veriler bunun tam tersine işaret ediyor.

National Venture Capital Association verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde girişimlere 12,1 milyar dolar yatırım yapıldı ve bu geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 13,7 milyar dolarlık rekorun ardından, 2001 yılınındaki nokta-com patlamasından bu yana yıla en iyi başlangıç olarak kaydedildi.

Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreği 12 milyar dolar yatırım ile kapatılırken, 2016’nın ilk çeyreğinde yalnızca 100 milyon dolarlık bir artış gerçekleşti. Büyük resme bakmak gerekirse, küresel yatırımlar dokuz çeyrektir hiç sekmeden 10 milyar seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Battery Ventures kurucularından Neeraj Agrawal, bu verilerin balonun patlayacağı söylentilerine karşı güçlü bir kanıt olduğu görüşünde: “İstikrarsız bir çeyrekti fakat anlaşmalar yine de gerçekleşti. Bence ortada bir balon söz konusu değil.”

PricewaterhouseCoopers kurucularından Tim Ciccolella ise “Verilerden önce birçok kasvetli görüş ortaya atıldı. Fakat görünüşe göre sağlıklı bir çeyrek geçirilmiş.”

Risk sermayaderları yaptıkları yatırımları genellikle 10 yıl içerisinde geri alıyor. Geride kalan çeyrekte yatırılan 12 milyar dolar katlanarak geri döneceğinden, yatırım trendinin bu şekilde devam etmesi bekleniyor.

Geride kalan çeyreğin en büyük yatırımı ise Lyft’e yapıldı. 1 milyar dolar yatırım toplayan girişimi, 794 milyon dolar yatırım alan Florida merkezli artırılmış gerçeklik girişimi Magic Leap takip etti. İlk beşte yer alan diğer girişimler ise sırasıyla Sunnova Energy, Uber ve Flatiron Health oldu. İlk çeyrekte yatırım alan girişimlerin sayısı ise 969 olarak belirtiliyor.

Yatırımların yoğunlaştığı alan ise yazılım oldu; 376 anlaşma ile 5,1 milyar dolar bu alanda faaliyet gösteren girişimlere gitti. Son dönemde halka arzları ile dikkat çeken biyoteknoloji girişimleri ise 1,8 milyar dolar yatırım topladı. Medya ve eğlence girişimleri ise en popüler üçüncü girişim kategorisiydi ve 109 girişim 930 milyon dolar yatırım aldı.

İlk çeyrekte yatırım alanların çoğunluğu tecrübeli girişimlerden oluştu. Erken aşama yatırımları, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 18 gerilerken, tohum yatırımlarında da yüzde 10’luk bir düşüş gerçekleşti. Büyüme aşaması yatırımları yüzde 25 artarken, geç aşama yatırımlarda da yüzde 10 oranında artış görüldü.

Bazı yatırımcılar ise bu veriler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi ve meslektaşlarına uyarıda bulundu. Greylock kurucularından Asheem Chandna da onlardan bir tanesiydi: “Silikon Vadisi’nde hâlâ bir yatırım fazlalığı var. Yatırımcılar eskisinden daha tedbirli davranıyor olsalar bile dolarlar hâlâ çok hızlı yatırılıyor. Aslına bakarsanız en iyi firmalar bu kadar yatırıma ihtiyaç duymayan firmalardır.

Yorum Bırak