Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İlk çeyrekte 34 yapay zeka girişimi satın alındı

İlk çeyrekte 34 yapay zeka girişimi satın alındı

Bu yılın ilk çeyreğinde tam 34 yapay zeka girişimi satın alındı. Bu sayı, bir önceki yılın aynı dönemindeki satın almaların iki katından daha fazla.

Ünlü araştırma şirketi CB Insights tarafından paylaşılan veriler, yapay zeka girişimlerinin en agresif alıcılarının, bu alandaki liderliklerini pekiştirmek isteyen teknoloji devleri olduğunu gösteriyor.

2012 yılından bu yana 11 yapay zeka girişimini satın alan Google, bu alandaki liderliği elinde tutarken, onu Apple, Facebook ve Intel üçlüsü takip ediyor.

Yılın ilk çeyreği ayrıca yapay zeka alanının bu zamana kadar gördüğü en büyük yatırıma ev sahipliği yaptı. Ford Motor Company, Google ve Uber’de sürücüsüz otomotiv üzerine çalışan eski yöneticiler tarafından kurulan Argo AI’ye 1 milyar dolar yatırdı.

Teknoloji devleri yapay zeka alanına direkt bir yaklaşım sergilerken, girişimler ise sağlık, perakende ve endüstri gibi spesifik alanlar için uygulamalara yöneliyorlar.

Venture Group direktörü Matt McIIwain görünümü şöyle özetliyor: “Göreceğimiz şey şu: Büyük oyuncular platform servislerini geliştirecek, girişimler ise bunlar üzerinden insanların kullanacağı akıllı uygulamaları.”

Yapay zeka alanında istikrar gösteren bağımsız girişimlerin alıcısı ise eksik olmuyor. Bu alanda çalışan Clarifai’nin kurucu CEO’su Matthew Zeiler, girişimi kurdukları 2013 yılından bu yana onlarca alıcı şirketin kapılarını çaldıklarını belirtiyor.

Teknoloji devleri yapay zeka alanındaki çalışmalarını derinleştirmek için ilgili alanda uzmanlaşmış akademisyenleri ekiplerine katmak için teklif savaşı veriyorlar. Konuşulan paralar ise bir girişimin gözden çıkaramayacağı meblağlar. Fakat kendine spesifik bir amaç seçen girişimlerin, ortaya koyacakları değerler sayesinde yetenekleri ikna etme şansı var.

Yorum Bırak