Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 15 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

HTML5 artık zamanının ötesinde değil

HTML5 artık zamanının ötesinde değil

Web’in mucidi Tim Berners-Lee tarafından MIT ve CERN bünyesinde kurulan ve dünya çapında ağın uluslararası standartlarını belirleyen World Wide Web Konsorsiyum’unun (W3C) HTML5’i dünya standardı olarak tanımasının üzerinden bir yıl geçti. Bu gelişme, internet tarihi ve web uygulamaları için büyük bir kilometre taşıydı.

Duyurunun akabinde HTML5 kullanımında inanılmaz bir artış yaşandı ve daha çok cihazda daha zengin bir tecrübe yaratmak isteyen internet şirketleri yeni standardı benimsedi. Yakın tarihte Adobe Flash’ı terk ederek HTML5’e geçen firmalar arasında Amazon, Facebook, Google ve YouTube gibi alanında zirveye kurulmuş devler yer alıyor. Peki ama neden ve neden şimdi?

Milyonlarca geliştirici yıllarca uygulama geliştirmek için HTML5’i kullandı ve bu sayede tüm cihaz ve ekran boyutlarında zengin kullanıcı deneyimi talebini karşılayabildi. Fakat 2015’te bir dönüm noktası geçildi. Firmalar ‘mobil öncelikli’ stratejiler benimsemeye devam ettikçe, HTML5 hızlı ve güvenilir yazılım geliştirmenin çaresi haline geldi.

HTML5’in gücü uzun süredir biliniyordu. 2012 yılında internet ekosisteminin önde gelen oyuncularından Mark Zuckerberg, Facebook haber akışını HTML5 teknolojisi ile sunmaya karar vermişti.

Günümüzde web uygulamaları adaptasyonunu ve HTML5’in gelişimini şekillendiren üç endüstri akımı söz konusu:

Teknoloji artık HTML5 için yeterli

İnternet endüstrisinin HTML5’e geçişinin ardında yalnızca programlama dilinin sunduğu sürekli performans ve inovasyon yatmıyor; web uygulamalarının çalıştığı modern web tarayıcılarındaki gelişmelerin de bunda rolü var. Birkaç yıl öncesiyle kıyasladığımızda web tarayıcıları artık çok daha hızlı. Flash’ın çöküşüyle, HTML5’in zengin multimedya yetenekleri geliştiricilere heyecan verici şeyleri kullanıcıya herhangi bir plugin indirtmeden doğrudan tarayıcının basit yetenekleri ile sunma olanağı sağlıyor.

HTML5’in yükselişini körükleyen bir diğer teknik inovasyon ise mobil cihazların işlem güçlerindeki artış. Buna en iyi örneklerden biri Samsung’un sekiz çekirdekli akıllı telefonları.

Teknik gelişmeler HTML5’in gücünü ve popülerliğini artırarak, onu günümüzün web standardı haline getirdi.

Firmaların HTML5’e ihtiyacı var

Günümüz internet şirketleri ve işlerinin dijital uzantıları olan firmalar, müşterilerine çok yönlü ve incelikli web ve mobil uygulamalar sunmak zorundalar. Bu artık bir seçenek değil, zorunluluk. Öte yandan müşteriler bu uygulamalara bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi diledikleri cihazlarından hiçbir özellikten feragat etmeden ulaşabilmek istiyor.

Müşterilerin çapraz platform web ve mobil uygulamalara karşı sürekli artan beklentileri, firmaları bugünün ve yarının taleplerini karşılamak için teknolojiye yatırım yapmaya zorluyor.

Geliştiricilerin vazgeçilmezi

Dijital ortamlar sürekli gelişim halinde olmalarına rağmen, geliştiricilerin üzerindeki daha gelişmiş ve daha hızlı uygulamalar geliştirme baskısı azalmıyor. Endüstri tarafından benimsenen sürekli gelişim anlayışı, HTML5’i geliştiriciler için de bir zorunluluk haline getirdi.

Strategy Analytics, gerçekleştirdiği bir araştırmayla geliştiricilerin tercih ve yaklaşımlarını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, firmaların günümüz mobil ve web uygulamalarının yüzde 63’ü HTML5 ile geliştiriliyor.

Geliştiriciler için HTML5’i cazip kılan önemli özelliklerinden birisi açık standartları desteklemesi; geliştiriciler böylelikle HTML5 ile cihazlara veya işletim sistemlerine bağlı kalmadan çapraz platformlarda zengin içerikler sunabilen uygulamalar geliştirebiliyor.

Eğer seçme şansları olursa, geliştiriciler her zaman çapraz platform destekli programlama dillerinde çalışmak ister. Bunun avantajı, işlerinin her cihazda yüksek kalitede kullanıcı deneyimi sunabilmesi. Yalnızca tek bir dilde ve onun uzantısı yeteneklerde uzmanlaşmak ise bu büyük başarıyı mümkün kılarak işleri kolaylaştırıyor.

Yakın gelecekte HTML5

Başlı başına HTML5 ve uygulama geliştiriciliğini zorladığı devrim son derece etkileyici. Geliştiricilerin tercihleri ve firmalar ile müşterilerin artan taleplerine bakılırsa, HTML5’in gelecekte daha çok heyecan verici şeyi mümkün kılacağını söyleyebiliriz.

HTML5’in 2016’da Java’dan çalarak daha da popülerleşmesi ve ilerleyen yıllarda Windows 10’un kullanım oranına paralel olarak firmaların Microsoft Edge aracılığıyla HTML5’in gücünden tam anlamıyla faydalanması bekleniyor.

Yorum Bırak