Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Hizmet olarak yapay zeka

Hizmet olarak yapay zeka

Bilgisayarlar kör değil fakat göremiyorlar. Nesneleri algılayabiliyorlar fakat algıladıklarının ne olduğunu anlamak üzere eğitilmeleri gerekiyor. Bunu yapmak için ise tonlarca veri toplanmalı ve yapay zeka tarafından organize edilmeli, insanların da tüm bu verileri etiketlemesi ve doğrulaması gerek.

Eğer doğru yapılırsa, bu sürecin sonunda bir sürücüsüz otomobil yolda giderken yayalara çarpmaz veya uydu fotoğraflarından park alanında boş yer olup olmadığını bilebilir.

CrowdAI isimli bir girişim tam olarak bunu yaparken, yapay zeka alanında farklı bir iş modeli benimsiyor.

Firmalar sürücüsüz otomobilleri, uyduları ve drone’ları tarafından çekilmiş görüntüleri gerçek zamanlı olarak CrowdAI’ye gönderiyor. Girişimin yapay zeka sistemi ise işin zor kısmını üstlenerek nesneleri algılıyor ve insanlar tüm nesnelerin doğru bir şekilde tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol ediyor. Böylece her bir işlemde girişimin yapay zeka sistemi daha da gelişiyor.

crowdai-gif

Sürücüsüz otomobil, uydu ve drone üreticilerine sunulan bu servis, firmaların sıfırdan yapay zeka sistemler yaratmak yerine örneğin daha iyi donanımlar geliştirmek gibi asil işlerine odaklanmalarını mümkün kılıyor.

2 milyon dolar yatırım alan CrowdAI’yi iyi bir örnek kılan şey, insanlar ile robotlardan oluşan ve anlık tepkiler verebilen bir iş gücünü müşterilerine sunabiliyor olması.

CrowdAI farklı metoduyla rakiplerinden daha iyi olduğunu kanıtlamak zorunda. Bu alanda başarılı işlere imza atan CrowdFlower ve Mechanical Turk yalnızca insan gücüne dayandığından, sundukları hizmetler daha yüksek maliyetlere sahip. Aynı işi yapan Clarifai ve Google Image API ise yalnızca bilgisayar sistemlerine dayanıyor ve her zaman istenen doğrulukta sonuçlar vermiyor.

Yorum Bırak