Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Güneydoğu Asya'nın dijital ekonomisi 200 milyar dolara koşuyor

Güneydoğu Asya’nın dijital ekonomisi 200 milyar dolara koşuyor

Güneydoğu Asya’daki teknoloji pazarının potansiyeline dair bugüne kadar pek detaylı veriler ortaya konulamamıştı. Singapur Devlet Fonu Temasek ile Google’ın ortaklaşa hazırladıkları rapor ise birçok soru işaretini ortadan kaldırırken, girişimler için cezbedici fırsatları da gözler önüne seriyor.

Rapor, bugüne kadar Çin’in kuvvetli teknoloji pazarının ve Hindistan’ın hızla büyüyen ekosisteminin gölgesinde kalan bölgenin önümüzdeki 10 yılın sonunda 200 milyar dolarlık bir internet ekonomisine ev sahipliği yapacağına işaret ediyor.

Alibaba’nın yakın tarihte bölge girişimlerinden Lazada’da 1 milyar dolar yatırım yapması, 600 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Güneydoğu Asya’nın dikkat çekmesini sağladı. Üstelik, bu dev nüfusun çoğunluğu internet ve mobil teknolojiler ile yeni yeni tanışmakta.

Rapor, Google’ın sahip olduğu verileri Singapur ile paylaşması sayesinde hazırlanırken; Temasek de üçüncü kişi ve kurumlarla yaptığı görüşmeler ile önümüzdeki dönemde bölgede takip edilmesi gereken teknoloji dikeylerini ortaya koydu. Buna göre, 2025 yılına gelindiğinde Güneydoğu Asya’da şuna benzer bir teknoloji sahnesi olması bekleniyor:

  • Bölgedeki e-ticaret pazarı 88 milyar dolar hacme ulaşabilir, yıllık büyümesi ise yüzde 32 oranında gerçekleşebilir.
  • Çevrimiçi seyahat pazarı 90 milyar dolar hacme ulaşabilir, yıllık büyümesi ise yüzde 15 oranında gerçekleşebilir.
  • Çevrimiçi medya (oyunlar, reklamlar) 20 milyar dolar hacme ulaşabilir, yıllık büyümesi ise yüzde 18 oranında gerçekleşebilir.
  • Bölgenin araç paylaşım pazarı 13 milyar dolar hacme ulaşabilir ve şu an 7,3 milyon olan sürücü sayısı 29 milyona yükselebilir. Bu pazarın yıllık bazda büyüme oranının ise yüzde 18 olacağı tahmin ediliyor.

260 milyon internet kullanıcısına sahip olan Güneydoğu Asya’nın 2020’ye gelindiğinde 480 milyon çevrimiçi nüfusa sahip olması bekleniyor. Her yıl 3,8 milyon yeni internet kullanıcısı kazanan bölge, dünyanın en hızlı büyüyen internet pazarı olma unvanına sahip.

Rapor, teknoloji yeteneklerinin azlığı, ödeme engelleri, lojistiğin istikrarsızlığı ve olgunlaşmamış tüketici davranışlarının bölgenin bu alandaki en büyük sorunları olarak gösterirken; Google ve Temasek 40-50 milyar dolar arasında bir yatırımla bölgenin dijital ekonomisinin önümüzdeki 10 yılda büyük bir sıçrama gerçekleştirebileceğine inanıyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak