Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 6 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Büyüme Avcıları

Büyüme Avcıları

Growth hacking tekniklerinin işlevselliğini kanıtlamasıyla, firmalar ‘büyüme takımları’ oluşturmaya başladılar. Bunu duyunca, “bir firmanın tüm satış ve pazarlama ekibi zaten bu takımın bir parçası değil mi?” diye sorabilirsiniz. Öte yandan, ürün müdürleri de ürünlerinin kabul görmesi için efor harcamıyorlar mı? 

Büyüme takımları ürün müdürleri arasındaki boşluğu doldururken, pazarlama ekibiyle dirsek temasında çalışıyor ve satışçıların hayatını kolaylaştırıyor. Eğer girişiminizin neden bir büyüme ekibine ihtiyaç duyacağını kestiremiyorsanız, bunu birlikte keşfedelim.

Kökleri ve İşlevi

Büyüme takımlarının ABD ve Avrupa’da popülerleşmesi Airbnb, Facebook ve Uber gibi firmaların growth hacking ile elde ettiği başarıların ayyuka çıkmasıyla yaşandı. Teknik pazarlamacılar, mühendisler, veri bilimciler, analistler ve ürün tasarımcıları gibi üyelerden oluşturulan bu melez takımlar, deneme ve analiz etme yöntemleriyle sorunları çözerek büyümeyi mümkün kılmaya odaklanıyorlar.

Büyüme takımları, ürünleri iyileştirerek ve yeni pazarlama kanalları yaratarak müşteri kazanma, tutma ve gelir artırma gibi faydalar sağlayabiliyorlar. Çoğu organizasyon, satış, pazarlama, ürün geliştirme gibi silolaştırılmış departmanlara sahiptir. Bunlar kolektif olarak büyümeyi meydana getirirler fakat her senaryoda birbirleriyle ideal şekilde etkileşimde kalmazlar. Büyüme takımları ise bu departmanlar arasında dolaşarak boşlukları doldururlar.

Sorumlulukları

Büyüme takımları, büyümeyi sağlamak için birçok şey yapabilirler. Fakat en ikonik görevleri, genellikle organizasyonun departmanları arasındaki boşlukta sahiplenilmeyen müşteri kazanmak için yeni kanallar geliştirilmesidir. Bu kanallardan bazıları çok ufak görünebilir fakat büyük etkiler yaratabilir. Örneğin Uber yeni müşteri kazanma ivmesini kaybettiğini görünce, ‘paylaş’ butonunun adını ‘ücretsiz seyahat’ ile değiştirdi. Yeni Uber kullanıcıları yaratmanın karşılığında alacakları ekstra değeri gören insanlar uygulamayı paylaşma konusunda daha gönüllü davrandılar.

Büyüme takımının günlük temposu büyüme deneyleridir. Bu deneylerin uzunluğu çeşitlilik gösterebilirken, birkaç gün kısalığında olanlardan dahi söz etmek mümkündür. Ana sayfanın tasarımını değiştirerek trafiği istenilen doğrultuda manipüle etmek (A/B testi) bu deneylere örnek verilebilir.

Büyüme takımları web trafiği veya kullanıcı sayısı artırma gibi hedeflere odaklanırlar. Takımlar arasında “yüzde 10 değil, 10 katı büyüme” popüler bir sloganken, bunu sağlamak için marjinal değişimler yapmaları gerekir.

Kapsamı

Büyüme takımları bir organizasyona uçtan uca dokunurken, geri döndürülemez veya gerek duyulmayan çılgın denemeler yapmaları iç anlaşmalar ile engellenir. Departman direktörlerinin belirledikleri beklentiler büyüme takımları için yegane hedeflerdir.

Kimi organizasyonlar büyüme takımlarının her departman ile çalışabilmesine ve istedikleri her değişikliği yapabilmelerine olanak tanırken, büyüme takımları alanına girdikleri departmanlar ile lisans anlaşmaları yapıyorlar. Yapılan değişiklikler belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlamadığı takdirde, anlaşma sayesinde her şey eski haline döndürülebiliyor. Bu anlaşmalar büyüme takımlarının ipin ucunu kaçırmadan yenilikçi denemeler gerçekleştirmelerini kolaylaştırıyor.

Yorum Bırak