Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Google’ın sürücüsüz otomobil filosu hazır

Google’ın sürücüsüz otomobil filosu hazır

Google’ın çatı şirketi Alphabet, şirketin yedi yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobil teknolojisini yürütecek ve yönetecek Waymo isimli bir şirket kurdu.

Chrysler ile çalışan şirketin daha önceden sipariş ettiği ve Google’ın otonom sürüş teknolojisi ile donatılan 100 adet Pacifica minivanın da tamamlandığı ve 2017 yılında Waymo filosuna katılacağı açıklandı.

Google 2009 yılında otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalışmaya başlayarak bu alana ilk giriş yapan devlerden biri oldu. Geride kalan son birkaç yılda ise dişli rakipler ile karşılaştı.

waymo_fca_fully_self_driving_chrysler_pacifica_hybrid_1

Toyota, General Motors, Ford, Volkswagen, BMW, Uberi Lyft ve Tesla gibi dev firmaların hepsi bu yıl kendi sürücüsüz otomobil projelerini duyurdular. Uber halihazırda San Francisco’da otonom sürüş teknolojisi ile donatılmış Volvo marka bir otomobil ile hizmet dahi veriyor.

Google’ıne Waymo yapılanması konusunda geç kaldığı kanısı hakimken, Fiat Chrysler ile daha kapsamlı bir işbirliği içerisinde olduğu söylentileri de konuşuluyor. Bloomberg’e göre, iki firma 2017’nin sonunda otonom araçlardan oluşan bir araç paylaşım servisini hayata geçirecekler.

Chrysler’in Waymo teknolojisini entegre ederek ürettiği Pacifica otomobillerin önümüzdeki yıl yollara çıkması ve California, Washington, Arizona ve Texas’ta testlere başlaması bekleniyor.

Yorum Bırak