Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Google yerli girişim Anvato’yu satın aldı

Google yayın teknolojileri geliştiren yerli girişim Anvato’yu satın aldı

Google video ve canlı yayın dikeyinin teknoloji tarafına yönelmeye karar verdi. Videoların kodaçımı (encoding), düzenleme, yayınlama ve platformlar arası dağıtımı gibi işlemleri gerçekleştiren Anvato platformu, Google tarafından satın alındı.

Bilkent Üniversitesi mezunu Alper Turgut tarafından ABD’de kurulan Anvato, Google’ın Cloud Platform ekibine katılacakken, Google 9 yaşındaki girişimin geliştirdiği teknolojilerin, kendi ölçeklenebilir medya işleme ve bulut tabanlı iş akışı eforlarını tamamladığının altını çiziyor.

Anvato’nun teknolojisi, aralarında NBCUniversal, MSNBC, CBS, Univision ve Fox Sports gibi güçlü markaların da bulunduğu müşterilerine canlı yayınlar gerçekleştirme, bulut üzerinden video düzenleme, reklam yerleştirme ve ücretli abonelik sistemleri uygulama şansı tanıyor. Anvato’nun sunduğu uçtan uca video yayınlama ve parasallaştırma kabiliyetleri, Google’ın kendi platformu aracılığıyla müşterilerine sunamadığı bir hizmetti.

Crunchbase verilerine göre bugüne kadar 2,55 milyon dolar yatırım alan Anvato’nun Google tarafından satın alınmasına dair finansal detaylar ise açıklanmadı.

Satın alma Google’ın Cloud Platform servisini medya şirketleri için güçlü bir alternatif olarak sunma niyetini ortaya koyuyor. Satın almadan önce firmanın platformu yayıncılar için işlevsel kabiliyetler sunmaktan uzaktı ve daha çok özel efektlere odaklanıyordu.

Anvato teknolojisi ile Google, Microsoft’un Azure Media Services ile yayıncılara sunduğu araçların benzerine sahip olurken, Amazon bazı spesifik medya servislerine sahip olmanın yanı sıra, Anvato’nunkine benzer uçtan uca yayıncılık araçları sunan Elemental’in de sahibi konumunda. Elemental’in müşterileri arasında ESPN, HBO ve BBC gibi güçlü markalar varken, Netflix’in çoğu servisi de Amazon’un yayıncılık araçları tarafından sağlanıyor.

Henüz Anvato teknolojisinin Google servislerine nasıl entegre edileceği bilinmezken, Google bu detayların önümüzdeki aylarda netleştirileceğini ve açıklanacağını belirtti.

Yorum Bırak