Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 2 June 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Giyilebilir teknolojide yeni trend ''tekstiltek''

Giyilebilir teknolojide yeni trend ”tekstiltek”

Giyilebilir teknoloji alanında akıllı gözlük ile başlayan trend döngüsünde artık akıllı saat ve bileklikler zirvede. Fakat tekstil teknolojilerinin yükselişi trendlerin yeniden değişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Teknolojinin giyilebilir hale gelmesi insan ve teknoloji arasında daha doğal ve daha kolay bir ilişki kurulmasını sağlıyor. En azından tüm firmalar şimdiye kadar bunun üzerinde çalıştı. Fakat satışları her geçen gün artmasına rağmen akıllı saatler, cep telefonu gibi ”vazgeçilmez bir ihtiyaç” halini almadı. Bunun sebebi fiyat, pil ömrünün kısa olması ve elbette cihazların sunduğu ”ihtiyaç” önermesi. Birçok akıllı saat adımlarınızı sayan ya da mesaj geldiğinde haber veren birer akıllı telefon uzantısı olmaktan çok da öteye gidemiyor. Dolayısıyla gelecek birkaç yılda akıllı saatlerin gideceği nokta merak konusu.

levis_google

Fakat giyilebilir teknolojide farklı bir trendin de yükselişi söz konusu: tekstil-tek. Elektronik alanında yaşanan gelişmeler sayesinde devrelerin boyutları her geçen gün küçülürken farklı tekniklerle yetenekleri de hızlıca artıyor. Bu sayede bir ceketin üzerine gözlerden uzak bir elektronik aksamlar yerleştirip onu dokunmatik ekranlar ve jest kontrol sensörleriyle donatmak mümkün olabiliyor. Bu trendin en önemli temsilcisi olan Google ve Levi’s’in ortaklaşa geliştirdiği ”Project Jacquard” yakında bir ürün olarak pazara sunulacak.

Yaklaşık 1 yıl önce duyurulan projenin 2017 ilkbaharında satışa hazır olacağı açıklanmıştı. Çıkış tarihi biraz ertelenmiş olsa da şimdi bir fiyat bilgisine sahibiz: Google ve Levi’s dokunmatik yüzeyler ve akıllı telefon bildirim özelliklerine sahip ilk akıllı ceketi sonbaharda 350 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunmayı planlıyor.

Elbette tek örnek Project Jacquard değil. Türkiye’den çıkan bir girişim olan Thread In Motion da benzer çalışmalara imza atıyor. Girişimin Skadi ismini verdikleri bir ürünü mevcut ve şu sıralar bu ürünü son kullanıcı pazarına sunmak için çalışıyorlar. Ancak uzun vadeli hedefler arasında koltuk gibi kumaşların kullanıldığı başka alanlara da girme hedefi var.

Kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda şansını deneyen Heatro ise konuya farklı bir açıdan yaklaşmıştı. Elektrik verildiğinde ısı üreten bir materyali farklı bir dokuma tekniğiyle giyilebilir hale getiren girişim böylece teknolojik kumaş üretmenin farklı bir yolunu ortaya koymuştu.

İşi giyilebilir teknolojiden daha ileriye götürüp elektronik devreleri dövme şeklinde deri üzerine kazıyabilen projeleri de görmek mümkün. Ancak onların kapasitesi de genellikle tek bir fonksiyon ile sınırlı oluyor ve en faydalı oldukları alan kronik hastalıklara yönelik sağlık sektörü.

Önümüzdeki dönemde akıllı kumaşlara dayanan tekstil ürünlerini daha sık göreceğini gibi duruyor. Tıpkı saat üreticileri gibi giyim markaları da bu alandaki gelişmeleri yakından izleyeceklerdir. Fakat günün sonunda tüketicilerin ”ihtiyaç” yaklaşımı trendin ömrünü belirleyecek.

Yorum Bırak