Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

“Girişiminizi satmayın!”

Vine’ın kurucusu Yusupov’dan “Girişiminizi satmayın!” tweet’i

Twitter, 2012 yılında satın aldığı bir dönemin popüler mobil sosyal ağı Vine’ı kapatacağını duyurdu.

İyi bir başlangıç yapan Vine, yayınlandıktan altı ay gibi kısa bir süre sonra Apple App Store’un en popüler uygulaması olmayı başarmıştı. Sosyal ağın başarısını zirveye taşıdığı an ise 200 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı dönemdi fakat yeni kullanıcılar kazanmakta zorlandığı gibi, mevcut kullanıcıları arasındaki popülerliğini de yitirdi.

Twitter, en popüler olduğu dönemde dahi Vine’a yeterince odaklanmamak ve desteklememek ile itham ediliyor. Uygulamanın tasarımında ve video oluşturma araçlarında ufak yenilikler yapılsa da, Vine asla Twitter ile tam bir entegrasyona sahip olmadı.

Vine’ın kurucusu Rus Yusupov da Twitter’ı suçlayanlar arasında. Kapatılma haberini bu sabah tüm dünya ile birlikte öğrenen Yusupov, tepkisini girişimcilere yönelik paylaştığı “Şirketinizi satmayın!” tweet’i ile gösterdi.

Twitter bir yıl önce Yusupov ile çalışmayı bırakmıştı. 2012 Temmuzu’nda Dom Hofmann ve Colin Kroll ile kurdukları girişim, aynı yılın ekim ayında 30 milyon dolar karşılığında Twitter’a satılmıştı.

Vine Instagram’a rakip olarak çıkmış ve bir dönem gerçekten dişli bir rakip olmayı başarmıştı. Instagram, kurucu ekibin sıkı çalışması ve çatı şirketi Facebook’un büyük desteği ile 2014 yılında değerini 35 milyar dolara çıkarmıştı.

Tweet’ine bakılırsa Yusupov da erken bir satış yerine, Instagram’ın kurucuları gibi önce elinden geleni yapmış olmayı tercih ediyor olsa gerek. Kârlı bir çıkış yapmak çoğu girişimcinin ve yatırımcının hayallerini süslese de, Vine’ın serüveni çıkışın zamanlamasının ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Yorum Bırak