Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Girişiminizi neden melek yatırım ağlarına götürmelisiniz?

Girişiminizi neden melek yatırım ağlarına götürmelisiniz?

Her iyi girişim sermaye fonlarını cezbetmeyebilir fakat her girişim büyümek için yatırıma ihtiyaç duyar. İşlerini tecrübeli mentor/yatırımcılarla ve onların sahip oldukları network ile geliştirmek isteyen her girişimin ihtiyaç duyduğu yatırımı bulabileceği doğru adres ise Galata İş Melekleri (GBA) gibi melek yatıırm ağlarıdır.

“Yatırımımı katlayabilecek miyim?” sorusu, iyi bir iş modeline sahip girişimciler için bile cesaret kırıcı olabilir. Çoğu risk sermayedarı portfolyosunu büyük çıkışlar üzerine oluşturur ve her yatırımdan önce bu soruyu önce kendine, sonra karşısındaki girişimciye sorar. Neyse ki, milyar dolarlık çıkışları hedeflemeyen girişimler için de yatırım kapıları söz konusu.

Melek yatırımcılar, milyar dolarlık fenomenlere dönüşmeyecek gibi görünen, birkaç yıl sonra birkaç milyon dolarlık bir satın alma ile evine mutlu döneceğini düşündüğü girişimlere yatırım yapabilirler. Üstelik, melek yatırım aktiviteleri tüm dünyada yükselişte ve böyle de devam edeceğe benziyor.

Bir girişimcinin asıl görevi, tahmin edebileceğiniz gibi işini yönetmektir. İhtiyaç duyduğu yatırımı bulmak için bütün zamanını melek yatırımcılara ulaşmaya çalışarak geçirmesi beklenemez. Peki ya tek bir kapıyı çalarak 26 melek yatırımcıya birden ulaşabilseydiniz? Aslına bakarsanız bu o kadar da ütopik bir konsept değil; GBA gibi melek yatırım ağlarının kuruluş amaçları bundan ibaret.

Melek yatırımcı ne görmek istiyor?

Melek yatırımcılar, yatırım kararlarını namıdiğer risk sermayedarlarından farklı ölçütlere göre alırlar. Çoğu unicorn avcısı değildir ve birkaç yıl içerisinde yatırımlarını, biraz sonrasında da fazlasını geri almayı hedeflerler. Düşük risk ve görece düşük çıkış potansiyeli taşıyan girişimlere de yatırım yapmayı tercih edebilirler.

Risk sermayesi şirketlerinden farklı olarak, melek yatırım ağları milyar dolarlık çıkışlara ihtiyaç duymazlar çünkü finansal açıdan firmalarının sağlığını düşünmek durumunda değillerdir. Melek yatırım ağlarında her yatırımcı kendi portfolyosuna sahiptir ve yatırım kararlarını da bireysel hedefleri doğrultusunda alırlar.

Tüm bunlar melek yatırımcıların unicorn adaylarına yatırım yapmadığı anlamına gelmiyor. Birçok melek yatırım ağının risk sermayesi şirketleri ile birlikte hareket ettiği senaryolar yaşanıyor. Fakat bu durum ağdaki yatırımcıların kendi portfolyolarına dair uyguladıkları strateji ile ilintili bir durum. Bazı senaryolarda girişimler melek yatırım ağının tek bir yatırımcısından yeşil ışık alırken, bazen birkaç yatırımcı birlikte yatırım yapmayı da tercih edebilir. Burada anlaşılması gereken nokta, ağ üyesi melek yatırımcıların girişimlere bireysel olarak yatırım yaptıklarıdır. Peki, bir melek yatırım ağının karşısına çıkarken nasıl bir yol izlemeniz gerekir?

İçerideki avukat

İlk olarak ağ ile etkili bir şekilde bağlantı kurmanız gerekiyor. Ağ üyeleri arasından portfolyosunda sizin alanınızdan girişimler bulunan yatırımcılar ilk hedefiniz olmalı. Grubun bir üyesi ile aktif olarak bağlantı kurup, fikir alışverişi yapmanız, ağ tarafından güvenilir ve bilindik bir girişim olarak algılanmanızı sağlar. HBS Angels’tan Humphrey Chen’e göre, “Bir yatırımcıya e-posta gönderip ardından bir mucize beklemek gerçekçi değil.”

Girişiminizin iş yaptığı alanla ilgili bir melek yatırımcı bulmanız, size melek yatırım ağı içerisinde bir avukat kazandırabilir. Empire Angels kurucusu Christina Bechhold sebebini şöyle açıklıyor: “Anlaşmalar pozitif grup momentumu ile gerçekleşir; iyi bir avukat olmadan üyeler adım atmaktan çekinirler. Evet cevabını alabilmek için, grubun içindeki bir şampiyonun diğer üyeleri tartışmaya çekmesine ve ağırlıklarını koymaya ikna etmesi gerekir.” Bu noktada melek yatırım ağının alanınızla ilgili yatırımcıları girişiminizle ilgili sorular sormaya başlayacaktır.

New York merkezli melek yatırım ağı Red Bear Angels genel müdürü Meghan Cross, ilgili alanda uzman bir yatırımcı diğer üyeleri yatırıma teşvik etmediği takdirde girişimleri sunum yapmaya davet etmediklerini belirtiyor.

Dinamikleri anlamak

Melek yatırım ağları açtıkları başvurular ile yeni girişimlere ulaşırlar. Başvurunuzda sizi diğerlerinden farklılaştırmayan yuvarlak açıklamalardan kaçının; tam olarak neyi neden yaptığını açıklayın. Olabildiğinde somut veri ve sayı sunmanız yararınızadır çünkü bunlar yatırımcıların ilgisini çeker ve halihazırda bir şeyler başardığınızı gösterir. Girişiminizin hikayesini en iyi anlatacak olan süslü cümleler değil, işinizi başarılı kılan ölçütlerdir.

Yatırımcılara sunum yapmak işin yalnızca başlangıcı. NextGen Venture Partners genel müdürü Kelsey Morgan şöyle açıklıyor: “Pitching anlaşmayı bağlamakla alakalı değil. Asıl amaç, yatırımcıları daha fazla şey öğrenmeye teşvik etmek olmalı. İlginç kılmanın yollarını bulmalısınız. Bize bir şeyletr öğretmeli, bir hikaye anlatmalı ve hatırlanır olmalısınız.”

Melek yatırım ağlarını yalnızca yatırım kaynakları olarak görmemelisiniz. Bu ağlardan tanışacağınız yatırımcılar, kendi alanlarında uzmanlaşmış profesyonellerdir ve girişiminize büyük faydalar sağlayabilecek değerli topluluklara ulaşmanızda köprü görevi görürler.

Yatırım arama sürecinde iki tarafın da birbirine bir şeyler vaat ettiğini unutmamalısınız. Evet, siz hisse satıyor olabilirsiniz fakat yatırımcı da masaya ihtiyaç duyduğunuz yatırımı getiriyor. Umarız bu ipuçları girişiminize en uygun yatırımcıdan ihtiyaç duyduğunuz yatırımı almanıza ve güçlü ortaklıklar kurmanızda size yardımcı olur.

Galata İş Melekleri’nin yapısı ve süreçleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeye buradan ulaşabilir, yatırım veya koçluk arıyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırak