Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Girişimcilik Cesareti - GBA

Girişimcilik Cesareti
GBA
  • On 7 Kasım 2017

Günümüzün ve belki de son 10 senenin hem dünyada hem de yeni yeni Türkiye’de popüler olan kavramlarından bir tanesi de içinde bulundurduğu tüm unsurları ile “girişimcilik,” dünyada kabul görmüş anlamıyla “entrepreneurship.” Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Avrupa’nın büyük metropollerine (Berlin, Londra, Paris, Milano) ve 80’lerden sonra yavaş yavaş Türkiye’ye de yayılan bu kültür veya alan aslında nedir ve girişimci bir kişi aslında ne anlam ifade ediyor?

resim 4

 

Öncelikle girişimcilik kavramı, 1980’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde Robert Reagan ve İngiltere’de Margaret Thatcher’ın başı çektiği neoliberal ekonomi ve politikaları ile hayatımıza dahil olan bir kavram. En basit haliyle, neoliberal ekonomi, devletlerin, kendini düzenleyebilen ekonomiye ve pazar alanlarına hiçbir şekilde müdahale etmemesi gerektiğinden yola çıkan liberal ekonomik (politik) düşüncenin devamı veya yeni yorumu olarak düşünülebilir. Bu yeni süreçte tek bir fark vardır; devletler gerektiğinde kişilere ve kurumlara müdahale edebilir, destek olabilir veya kaynakları özelleştirmeye açabilir.

Sonuç olarak insanlar bu yapıda eşit şartlarda kendi halindedirler ve bir bakıma eşit şartlardan ve imkanlardan yararlanabilirlerse işlerini kurabilir, hizmet veya değer üretebilirler. Burada üzerinde durulması gereken nokta; yeni yapının girişimci özneleri sürekli bir rekabet halindedir. Rekabet ortamı girişimciliği ön plana aldığı gibi ülkelerin ekonomilerine ve üretim güçlerine de uzun vadede katkı sağlar. Böylece o ülke, diğer ülke ekonomileriyle ve elbette ki politikaları ile yarışabilecek düzeye gelir.

Ne kadar girişimciyiz?

resimm 5

 Global veya yerel anlamda girişimci olabilmek, kendi üretim alanımızı yaratabilmek, ilgili olduğumuz alanlarda fikir geliştirip, bu fikirden ekonomik bir değer yaratabilme konusunda hepimizin oyun alanları var. Bu oyun alanlarında nasıl bir strateji geliştireceğimiz, kimlerle nasıl iletişim kuracağımız veya kaynaklarımızı nasıl kullanacağız konuları ve soruları aslında girişmciliğin ta kendisi. Bir girişim sadece daha önce hiç denenmemiş veya ultra yeni bir proje olması gerekmez. Ya da sadece kar elde etmek girişimcinin tek hedefi değildir; hedeflerinden biridir. Farklı ve merak uyandıran bir fikir geliştirmek, bir soruna çözüm bulup bunun üzerine çözümler yaratmak, teknolojiye ve yeni gelişecek alanlara yön vermek için çabalamak kısacası hayal kurup düşüncede tasarladığımız noktaları, gerçek hayatta uygulayabilme gücü ve becerisi girişimciliğin bir parçasıdır. En basitinden ilgimiz olan alanlarda “kendi projelerimizi üretmek, kendi işimizi ve kurallarımızı yaratmak” girişimcilik kafasının en çekici taraflarından biridir.

Girişimcilik: Hayal Dünyası mı?

Evet, girişimcilik, ekosistemi, içinde bulundurduğu unsurlar (daha sonra hepsine detaylıca değineceğimiz yatırımcılar, unicornlar, yatırımlar vb) günümüzde pek çok insanı büyülüyor, hayal kurdurtuyor ve çoğu insanı zaman kaybetmeden harekete geçirtiyor. Tabir-i caizse girişimcilik, içinde barındırdığı tüm unsurları ile global bir oyun halinde. Peki bu oyun gerçekten kolay mı ve “ben yapabilir miyim?”

Bu tür soruların ne yazık ki kesin bir cevabı yok. Bu alanda var olmak isteyen kişiler için bunlar, kendilerine dürüst olarak soracakları ve cevaplayacakları sorular. Denemek ve yanılmak, sormak, okumak, tartışmak ve faaliyete geçmek, geçerken de yanına alacağın insanları iyi seçmek bu süreçteki en önemli dönemeçler. Denemek ve yanılmak, risk alabilmek, yaratma cesaretini gösterebilmek sözde kolay gibi duruyor. Hatta hayal kurarken bu sancılı süreçlere odaklanmaktan çok zihinlerimizde “ulaşabileceğimiz en üst noktayı” kurgularız. Projemizi, fikrimizi hayata geçirme sürecinde her türlü koşulu ve olasılığı her an göremeyebiliriz. Comfort zone’dan çıkmak çoğu zaman zorlayıcıdır ve önümüzü görmeyi engelleyebilir. Bu nedenle bu konularda tecrübesi olan insanlarla iletişimde olmak, tartışmak, fikir almak ve en önemlisi geri bildirim almak çok önemli. Projemiz bize “süper” ve sorunsuz gelebilir ve fikrimizin “güzelliği,” çoğu zaman başımızı döndürebilir ama o fikirde çoğu zaman bir pürüz, bir eksik mutlaka vardır. Bu pürüzleri olabildiğince minimuma indirmek, insanlardan yardım almak, okumak ve en önemlisi yanımızda kimse kalmadığında o sorunla tek başımıza mücadele etmeyi bilmemiz gerekir. Bu süreçte kendimizi, eksikliklerimizi tanımak ve yeri geldiğinde kendimize dürüst olmak en önemli erdemlerden bir tanesidir. Bu nedenle bu sürçte düşünmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Kültür, sanat, seyahat

Girişimci adayları ve girişimini kurmuş veya devam ettiren insanların en büyük eksikliklerinden biri farklı alanlarda gözlem yapmamak, ilgilenmemek veya okumamak. Elbette ki, herkes her konuyla ilgilenecek diye bir kaide yok ama farklı alanlardaki gelişmeleri takip etmek, okumak, düşünmek ve anlamaya çalışmak; olayların farklı taraflarını görebilmek ve düşünme kapasitemizi geliştirebilmemiz için çok faydalı. Ayrıca sanat, edebiyat ve kültürün diğer alanları yaratıcı düşünmeyi ve yaratıcı düşünmeyi sürdürebilmek için gerekli alanlar ki bu alanlar, bir girişimcinin ve girişimci adayının en önemli özelliklerinden biri olan “yaratma cesaretini” besler. Farklı tarzda kitaplar okumak, farklı tarzlarda film yapmış yönetmenlerin filmlerini seyretmek farklı düşünme ve yorumlama becerisini kazandıracaktır.

resimm 6

Bunlardan ayrı olarak seyahat artık eskisi kadar zorlu ve pahalı değil, pek çok havayolu şirketi uygun fiyata hizmet veriyor. Bunlardan yararlanarak bir keşfetme ve öğrenme biçimi olarak seyahat etmek bir girişimcinin ve girişimci adayının aklının bir kenarında bulunması gerekir böylece farklı insanları tanıyabilir ve farklı toplum biçimlerinin yaşayışlarını gözlemleyebiliriz. Ayrıca uzun dönemde girişimleri, (start-up’ları) sadece ülke içinde değil; ülke dışına da taşımak hedef olmalı. Bu hedef doğrultusunda farklı toplumları tanımak önemli bir strateji olacaktır. Seyahat etmek keyifli gibi görünse siz bu sürece bir eğitim ve deney gözüyle bakın deriz ve bu süre boyunca “tatil” modundan biraz uzaklaşın.

Sonuç olarak pek çok cevabı ve anlamı bulunan “girişimcilik” aslında cevabını ve anlamını sizin yolda bulabileceğiniz bir kavram. Bu nedenle bu kavramın ne olduğunu öğrenmekten çok yolda olmaya ve aksiyona geçmeye başlamak en doğru atılım olacak.

Natali ORAL

Yorum Bırak