Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

GBA
Yorum Yok

Girişimciler GBA Mentor Clinic 4'te mentorlarla buluştu!

Girişimciler GBA Mentor Clinic 4’te mentorlarla buluştu!

Galata İş Melekleri, Mentor Clinic 4’te, gelecek vadeden girişimcileri iş melekleri ve mentorlarla buluşturdu. Katılımcıları, iş geliştirmekten medya iletişimine kadar birçok konuda bilgilendiren Mentor Clinic 4, aynı zamanda girişimcilere sektöründe önde gelen isimler ile tanışma fırsatı sundu.

18 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Maslak Steigenberger Hotel’de düzenlenen GBA Mentor Clinic 4, fikir aşamasında olan, işinin başında olup işini geliştirmek isteyen ve işine başlamış ancak işini bir ileri seviyeye taşımayı hedefleyen girişimcileri, girişimcilik ekosisteminin Türkiye’deki ve Avrupa’daki önemli temsilcileriyle buluşturdu. GBA Mentor Clinic 4 etkinliğine, üniversitelerde eğitim hayatını sürdüren girişimci adayları da katılım gösterdi.

Mentor Clinic 4’ün açılış konuşmasını yapan GBA Başkanı Emre Kurttepeli, mentor sisteminin önemini şu sözlerle vurgulayarak etkinliği başlattı. “Türkiye’de yatırımcı-girişimci organizasyonları çok az ve yatırımcı olmadan mentor ilişkisi de maalesef yürümüyor. Biz GBA olarak bu eksiği giderebilmek adına, girişimciler ile yatırımcıları bir araya getirerek, girişimcilerin mentorlar ile birebir görüşmelerini sağlıyoruz. Bizlerin yaşadığı problemleri sizlerle paylaşarak bu hataları yapmanızı önlemeyi ve size alternatif bakış açıları sunmayı hedefliyoruz.”

“Zorluklarla başa çıkabilecek gücünüzün olması çok önemli”

Yemek Sepeti Kurucu Ortağı Melih Ödemiş “15 Dakikada 15 Yıldan Kalanlar” başlıklı konuşmasında Yemek Sepeti’nin kurulma hikayesinden bahsederek, girişimcilere değerli tavsiyelerde bulundu. “Girişimcilik çok uzun ve yorucu bir macera. Risk almanız ve ilk adımı atabilmeniz çok önemli. Hiç beklemediğiniz zorluklarla karşılaşacaksınız. Bu zorluklarla başa çıkabilecek gücünüzün olması çok önemli.” şeklinde konuşan Melih Ödemiş, mentorluk sisteminin önemini şu sözlerle vurguladı. “Biz Yemek Sepeti’ni kurarken bizi ileri taşıyabilecek, vizyoner, saygı duyabileceğimiz bir mentorumuz yoktu. Umarım sizler bu tarz mentor organizasyonlarıyla bizlerden çok daha iyisini başarırsınız.”

“Başarılı bir girişimci olmak için, kalabalığın dışında kalabilmek gerekir”

Girişimci, danışman ve From The Other Side of The World: Extraordinary Entrepreneurs, Unlikely Places kitabının yazarı Elmira Bayraslı, başarılı bir startup’ın sırrının üç aşamada yattığını belirtti: kendi fikrine inanmak, çemberin dışında kalabilmek ve insanlara kendi hikayesini anlatabilmek. “Başarının ilk faktörü kendine güvenmek: Türkiye gibi başkalarının ne diyeceğinin çok fazla önemsendiği bir ortamda güven oluşturmak çok daha zor. Eğer gerçek bir girişimci olmak istiyorsanız, kendi fikirlerinize güvenmeli, başkalarının ne dediğine de şüpheyle yaklaşmalısınız. İkinci faktör: kalabalığın dışında kalabilmek: Herkes başarının, hareketin merkezinde kalarak mümkün olacağını düşünür. Oysa bence başarılı olmak için kenarda kalmak, herkesin göremediği açıları görmek gerekir. Howard Shultz ve Steve Jobs gibi girişimcilerin başarılı olmalarının nedeni, herkesin baktığı yere bakmakla yetinmeyip, kenarda kalarak farklı bir perspektifle bakabilmelerinden gelir.  Üçüncü olarak da insanlara kendi hikayenizi anlatabilmeniz ve onlarla bağlantı kurabilmeniz, başarılı bir startup için olmazsa olmaz faktörlerden biridir.”

“Yaratıcılık ancak özgür düşünceyle mümkün olabilir”

Türkiye’deki üniversitelerde gençlere nasıl iş yapılacağının öğretildiğini ancak bunun işe yaramadığını, onlara asıl nasıl şirket kuracaklarının öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Stage-Co’nun Kurucusu Patrick Bosteels “Cloaca aka Poo-Machine” başlıklı konuşmasında şunları söyledi: “CoderDojo’yu kurarken kafamdaki hedef gençlere kod yazmayı öğretmek değil, düşüncenin önündeki duvarları ortadan kaldırarak özgür düşünmelerini mümkün kılmaktı. Çünkü yaratıcı düşünce ancak böyle mümkün olabilir. CoderDojo’daki mentorlarımız ise çocukların belirli bir şeyi yapmasına değil, kendi istediği şeyi yapmasına yardımcı oluyor. Çocuklara ‘şunu yap’ demiyor, ‘ne yapmak istiyorsun’ diye soruyoruz. Çocuk kendi yolunu kendisi çiziyor. Şimdiden 2.000’in üzerinde çocuğa ulaştık. Bence yapılması gereken de bu.”

“Güç, dayanıklı ve esnek olmayı başarabilmektir”

RNA Değişim Yönetimi Kurucu Ortağı Rana Özşeker ise “Girişimcilikte Değişim Yönetimi” başlıklı konuşmasında şunları söyledi. “Güç, dayanıklılığı ve esnek olmayı başarabilmektir. Rüzgarın geldiği yere göre hareket edebilmektir. Ayakta kalabilmek için tıpkı bir saz kamışı gibi hareket etmeye özen göstermelisiniz.” Değişim Yönetimi’nden de bahseden Rana, değişim ile dönüşümün farkına değinerek, değişim adımlarının başkalarının üzerine kurulmaması gerektiğini belirterek “Biz mentorların görevi de burada sizi ve yaptığınız işleri değiştirmek değil, sizlerle deneyimlerimizi paylaşmaktır” dedi.

“Geç kalmadan harekete geçin”

Turkcell İş Ortaklığı Yönetimi ve İnovasyon Müdürü Seval Üçler Yıldız ise “Turkcell Partner Network Ekosistemi Bir Zamanlar Garajdı” başlıklı konuşmasında Turkcell’in geçmişten günümüze kadar geçirmiş olduğu önemli evrelere değindi ve fikir aşamasına geçmiş pazara hazır olduğunu düşünen girişimcileri beklediklerini belirterek “Fikir her yerde. Önemli olan harekete geçmek, geç kalmadan harekete geçin” dedi.

Konuşmacıların ardından günün geri kalanını mentorluk görüşmelerine ayıran GBA, işini geliştirmeyi düşünen girişimcilere 50’ye yakın mentordan dilediğiyle birebir görüşme fırsatı sundu. Mentorlar, 20’şer dakikalık bu görüşmelerde, girişimcilere iş geliştirme, finans, yatırım, sosyal girişimcilik, dijital pazarlama, medya iletişimi, hukuk ve ekip kurma gibi çeşitli konularda yol gösterdi. Melih Ödemiş, Patrick Bosteels, Cem Soysal, Ahu Serter, Görkem Oktay, Rana Özşeker ve Seval Üçler Yıldız girişimcilerin danışmanlık aldığı mentorlar arasında yer aldı. Turkcell’in ana sponsorluğunu üstlendiği etkinlikte ödeme sistemleri sponsorluğu kategorisinde PayU ve KTH destek verdi.

GBA Mentor Clinic 4 etkinliği, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi’yle ortak düzenlenmiştir.

Yorum Bırak