Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 29 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Girişimciler için 2015'in en popüler teknoloji trendleri

Girişimciler için 2015’in en popüler teknoloji trendleri

Girişimciler işlerine tutkuluyla yaklaşıyor ve başarılı olmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar.  Kendilerini, müşterilerinin isteklerini en iyi şekilde karşılayacak ürün veya servisi ortaya çıkarmaya adıyorlar. Yeni nesil girişimcilik anlayışını benimsemiş olan bu profesyonellerin, firmalarının günlük operasyonlarını iyileştirmek ve işlerini bir sonraki seviyeye taşımak için teknolojik araçlara azımsanamayacak miktarlarda yatırım yapmaları sürpriz değil.

Silikon Vadisi’nden yazılım şirketi Palo Alto Software, gerçekleştirdiği araştırma kapsamında ABD’de faaliyet gösteren 500 girişim ile teknoloji düşkünlükleri ve gelecek planlarıyla ilgili görüştü; küçük işletmeler ve girişimcilerin teknolojiye hiç olmadığı kadar fazla yatırım yaptığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, girişimlerin 2015’te en çok ilgi gösterdikleri üç teknoloji trendi şöyle:

1. Teknolojiye daha çok para harcıyorlar
Girişimler, operasyonlarını eskiden olduğu gibi geleneksel metotlar ile sürdürmüyor. Günümüzde odakları, ihtiyaçlarına yanıt veren en iyi teknolojiyi kullanarak işlerini etkin ve verimli yönetmek. Araştırmaya göre, girişimcilerin yüzde 81’i bu yıl teknolojiye daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Girişimcilerin neredeyse yarısı (yüzde 48), teknoloji yatırımı için 5 bin doları gözden çıkardığını belirtirken, yüzde 31’i 10 bin dolarlık bir kaynak yaratmayı planlıyor.

Girişimlere ne tür teknolojilere yatırım yapmayı planladıkları sorulduğunda ise çoğunun basit teknolojileri hedefledikleri ortaya çıkıyor; e-posta ile pazarlama araçları başı çekiyor. Bunu iş yönetimi ve muhasebe takip ediyor. Bu tarz yatırımların ‘geleneksel’ olarak etiketlenmesi mümkünken, girişimcilerin oyunu risksiz oynamayı istediğini de gözler önüne seriyor. Geleceği kısa vadeli hedefler ile planlamak ve işlerini büyütmek için gerçekten ihtiyaç duydukları teknolojilere yatırım yapmak istemeleri anlaşılır bir strateji.

2. Operasyonları bulut üzerinden yürütüyorlar
Girişimcilerin kullandığı ve istediği teknolojik araçların büyük bir bölümü bulut tabanlı. Araştırma, girişimlerin yüzde 37’sinin operasyonlarının yarısından fazlasını bulut üzerinden yürürttüğünü, yüzde 44’ünün ise firmasının günlük operasyonlarını yönetmek için ikiden fazla bulut tabanlı araç kullandığını ortaya koydu. Dahası, firmaların yüzde 81’i kendilerine zaman kazandıracak ve verimliliklerini artıracak teknolojik araçlara daha fazla yatırım yapabileceklerini belirtiyor.

Ölçek gözetmeksizin tüm firmalar bulut teknolojisinin avantajlarını keşfetmeye başladı ve bunları kullanarak bir adım öne geçmek istiyorlar. Girişimlerin bulut bilişimi sevmelerinin tek sebebi maliyetleri kısması değil; bulut araçlarının birlikte çalışma olanağı sağlaması ve zaman kazandırması da pek sevilmiş durumda. Entegre sistemler, çoklu sistem ve kanallardan akan bilginin -yetkili- yönetici ve çalışanlar tarafından anlık olarak ulaşabilir olmasını sağlıyor. Bulut araçları girişimlerin finans, projeler, pazarlama, kampanya ve müşteri hizmetleri alanlarında daha iyi performans göstermesine olanak tanıyor.

3. Hiç olmadıkları kadar mobiller
Girişimler günümüzde hiç olmadıkları kadar mobiller. İşin dijitalleşmesiyle birlikte, ihtiyaç duyulan verilere ulaşabilen bir akıllı telefon sayesinde artık ‘fiziksel ortak çalışma alanı’ bir gereklilik olmaktan çıktı. Ankete göre, girişimcilerin yüzde 89’u işlerini yönetmek için sürekli akıllı telefonlarını kullanıyor; yüzde 56’sı ise aynı iş için tabletlerden de faydalandıklarını belirtiyor. Bu oranlar halihazırda bir hayli yüksek olmasına rağmen, araştırmaya katılan girişimcilerin neredeyse üçte ikisi (yüzde 63) yıl içerisinde mobil cihaz kullanımlarını artırmayı planladıklarını söylüyor.

Girişimciler için işlerini hareket halindeyken de yönetebilmek önemli bir yetenek. Mobil cihazları seviyorlar; kendi kullandıkları gibi, müşterilerinin de nerede olurlarsa olsunlar ürün veya hizmetlerinden faydalanabilmelerini istiyorlar. Mobil devrimin gerçekleşmesiyle birlikte bu artık mümkün.

Palo Alto Software’in araştırması, Silikon Vadisi’nin ölçek gözetmeksizin teknoloji yatırımlarını artırdığını gösteriyor. Tavsiyemiz, ülkemizdeki tüm girişim ve küçük işletmelerin teknoloji yatırım planlarını gözden geçirmesi ve konuya gerekli titizliği göstermesi yönünde. Teknoloji yatırımlarıyla, günlük operasyonların yanı sıra uzun soluklu kazançlar da elde edebilirsiniz. Bu yatırımlar ile yalnızca ekibinizin daha verimli bir şekilde birlikte çalışmasını sağlamayacak; ayrıca tutkulu olduğunuzun girişiminizin büyümesine ve gelişmesine odaklanma fırsatı bulacaksınız.

Yorum Bırak