Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

GBA yatırımcıları öldüren girişimcilik hatalarını anlattı - GBA

GBA yatırımcıları öldüren girişimcilik hatalarını anlattı

StartUp Dergisi, Öldüren Yanlışlar haber çalışması için Galata İş Melekleri yatırımcılarına mikrofon uzattı. GBA Başkanı Emre Kurttepeli, Genel Sekreteri Ayşe İnal ve yatırımcılardan Umur Özal ile Melih Ödemiş, Türkiye’de ve dünyada girişimlerin sık düştüğü öldürücü hataları ve bunlardan kaçınma yöntemlerini anlattı.

GBA Başkanı Emre Kurttepeli 

EmreKurttepeli

1. Türkiye’de girişimleri öldüren en önemli hatalar neler?

Türkiye’de girişimciliğe odaklı eğitimlerin kapsamı oldukça dar. Girişimcilerin bu konuda yeteri kadar eğitimi olmadığı için hata yapma oranları da artıyor. Yapılan girişimin başa baş noktasına gelmesi ve sonrasında başarıya ulaşma ihtimali istatistiklere göre yüzde 20. Bu durumda girişimcilere çok iş düşüyor. Bulunan çözüme değil, sorunun kendisine aşık olmak gerekiyor. Yolda çözüm yolu değişebilir, iş modeli “pivot” edebilir. Ancak çözülen sorunun kaynağı sağlamsa, başarılı olma ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

Doğru fikri bulmak çok önemli olmasına rağmen, girişimin başarılı olacağı garantisini vermez. Girişimi gerçekleştirme yolunda adım adım ilerlerken karşınıza çıkan her türlü engele karşı B planı tasarlamak ve bu engellere karşı mücadeleci olmak gerekiyor. Bu aksaklıkların önüne geçebilmek, ancak sağlam bir iş planı ile mümkün. Aksi takdirde, girişim birinci yılını kutlayamadan yok oluyor. Pazar araştırması yapmamak, müşteri segmentini yanlış belirlemek, gelir kaynaklarını hesaplayamamak bu hatalardan birkaçı. Bu açıdan girişimciye maddi desteğin yanı sıra mentorluk yapabilecek tecrübeli kişilerle çalışılmalı.

2. Yurtdışında girişimcilerini öldüren en önemli yanlışlar neler oluyor?

Türkiye’ye nazaran yurt dışında girişimcilere yapılan yatırım miktarı daha fazla. Yatırımlar aşamalardan oluşuyor ve her yatırım sürecinde katedilen aşamalar farklı. Erken alınan yatırımlar neticesinde bazı girişimler hazır olmamasına rağmen büyümeye çalışıyor. Bunun sonucunda odak noktalarını kaybettikleri gibi gereğinden fazla para harcayarak finansal olarak çıkmaza girebiliyorlar.

3. Girişimler bu yanlışlardan nasıl kaçınabilir?

Geleneksel “ürün geliştirme” anlayışından uzaklaşarak pazara hakim olunmalı. Ürün fikrinin pazardaki yeri düşünülerek pazarın doymuş olabilme ihtimali hesaplanmalı. Bununla beraber hangi projenin hangi ülkede hacim kazanabileceğini de hesaplamak gerekiyor. İş modeli doğru olsa dahi, o ülkede genişleyebileceğinden, ölçeklenebileceğinden emin olmak gerekir. Bunların öngörülebilirlik oranını ise, mentorlara ve ekosistemin içinde aktif kişilere danışarak artırabilirler.

GBA

GBA Genel Sekreteri Ayşe İnal

ayse-inal

1. Türkiye’de girişimleri öldüren en önemli hatalar neler?

Girişimlerin başarısızlık oranına etki eden birçok neden var. Bunların arasında temel teşkil eden hatalardan biri girişimcilerin yeterli araştırma yapmaması ve iyi plan yapmamaları. Bilgi sahibi olmadıkları bir alana girmek, pazarın durumundan habersiz olmak, mali ve hukuki konularda yanlışa düşmek, global pazarı takip etmemek, yanlış ortaklıklar kurmak, mevcut sermayeyi hatalı kullanmak ve uzman kişilerin tecrübelerinden yoksun kalmak, araştırma yapmamaktan kaynaklanan en büyük engeller. Çoğu girişimci konulara hakim olamadığı için önünü göremiyor ve kendi sonunu hazırlıyor.

2. Yurtdışında girişimcilerini öldüren en önemli yanlışlar neler oluyor?

Yurt dışındaki girişimcileri öldüren en önemli nedenlerden biri rekabet. Yurt dışında girişimciler rahat para buldukları için hızlı ve çabuk para harcıyorlar. Bu sırada da doğru hamleleri yapamazlarsa rakipleri onların önüne geçiyor. Şimdiye kadar Türkiye’de gerçekleştirilmiş yatırım miktarı, Silikon Vadisi’ndeki yatırım miktarının yüzde 1’ine denk geliyor. Sonuçta, yurt dışındaki girişimciler finansman kaynağı açısından oldukça şanslılar, fakat bunu verimli kullanma konusunda eksiklikleri var.

3. Girişimler bu yanlışlardan nasıl kaçınabilir?

Girişimcilerin öncelikli hedefi iyi bir takım kurmak ve bu takımın içindeki iş bölümünü belirlemek olmalı. Böylece karşılaştıkları zorlukları çözme konusunda daha hızlı hareket edebilirler ve eksik oldukları yönleri kapatabilirler.

Yatırım alma konusunda da dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar var. Yatırım ihtiyacı belirlendikten sonraki aşamada yatırımcıyı seçerken dikkat etmeleri gereken, mentorluk alamayacakları kişiden para da almamak olacaktır. Ayrıca pazar konusunda gerçekçi olmaları lazım. Yani girişimcilerin hedefledikleri segmentin büyüklüğünün, girişimi gerçekleştirmek için yeterli olup olmadığına mutlaka bakmaları gerekiyor.

GBA

GBA Yatırımcısı Umur Özal

umur ozal

1. Türkiye’de girişimleri öldüren en önemli hatalar neler?

Türkiye’de girişimleri öldüren en önemli hata, girişimcilerin daha önceden bir iş deneyimi olmaması. Genellikle üniversite mezunu olan bu çocuklar, gerçek hayatın ve iş dünyasının gerçeklerinden uzaklar ve pek çok sorunu tecrübe eksikliğinden ötürü önceden görüp algılayamıyorlar. Ayrıca para kazanmaya dönük fikirleri, daha çok hüsnükuruntu tanımına uyuyor. Bu algı, işin kendi içindeki zorlukları, gereklilikleri ve yapısına ters. Bu nedenle fonladığımız projelerin çoğunda bir zaman sonra para bitiyor, gerçek anlamda değer yaratılamıyor ve eğer girişimci çok çalışkan değilse, girişimimiz bir süre sonra kapanıyor veya kapanma aşamasına geliyor.

2. Yurtdışında girişimcilerini öldüren en önemli yanlışlar neler oluyor?

Yurt dışında sorunlar ve hatalar biraz daha farklı. Orada benim yaşadığım en büyük sorun, girişimcinin bir rakibinin büyük bir yatırım alarak piyasayı öldürmesi. Yüksek meblağlı yatırımlar, adil bir rekabete fırsat vermiyor, yatırımı alan firma ile diğerleri arasındaki fark aniden çok açılınca işi devam ettirmek anlamlı olmuyor.

3. Girişimler bu yanlışlardan nasıl kaçınabilir?

Girişimcilere biraz daha iş tecrübesi edinmelerini tavsiye ediyorum. Üniversiteden çıkar çıkmaz “Ben piyasada iş beğenmedim, o nedenle bir iş kurayım” demek yerine, bir süreliğine de olsa, tercihen çok uluslu ya da geniş yelpazaye sahip bir yerde işe girip iş dünyasını biraz tanımalarında fayda var.

GBA

GBA Yatırımcısı Melih Ödemiş

Melih Ödemiş

1. Türkiye’de girişimleri öldüren en önemli hatalar neler?

İşin gerektirdiği ehil takımı kuramamak en büyük hatalardan biri. Gerek ortaklar, gerekse çalışanların birbirini tamamlayan, yetkin bir takım olması gerekiyor. Girişimciler, bu gereksinimleri olduğundan daha kolay varsayabiliyorlar. Bu da orta vadede altından kalkılması çok güç yükler yaratıyor. 

Özellikle internet girişimlerinde, yazılım takımlarının kurucu ekibin bir parçası olması önemli farklar yaratıyor. Bunun olmadığı durumlarda teknolojik yeterlilik istenen seviyeye erişemiyorlar ve girişimler diğer işler yolunda gitse de bu yüzden erken havlu atabiliyor. 

Nakit akışı da ayrıca çok önemli. Özellikle erken safhalarda gelir-gider dengesini kurabilmek ve özellikle gider tarafında çok dikkatli olmak hayati önem taşıyor. Yatırım alarak ilerlemek tek seçenekmiş gibi düşünmek ve ona göre pozisyon almak son derece hayati bir hata oluyor.  

2. Yurtdışında girişimcilerini öldüren en önemli yanlışlar neler oluyor?

Yurt dışında girişimler genelde daha kolay maddi yatırım bulabiliyor. Aynı zamanda ekosistemler de daha gelişkin. Bu yüzden masrafları kontrol etme ve dengeli gitme tarafında daha basit hatalar yapabiliyorlar. Bir de kurucu takımların fırsat maliyetlerinin daha yüksek olduğunu hesaba kattığımızda, girişimcilerin henüz daha girişimin ilk safhalarında bile kendilerine hatırı sayılır maaşlar verdiklerini görebiliyoruz. Yani temelde yakıtlarını daha çabuk tüketiyorlar. Türkiye’deki girişimlerde para daha zor bulunduğu için, girişimciler paralarını daha dikkatli harcıyor.  

3. Girişimler bu yanlışlardan nasıl kaçınabilir?

Ekosistemin içinde aktif olmalı, kendilerinden önce hata yapmış kişilerle bolca konuşmalılar. Kesinlikle mentorları olmalı. Bu mentorların kendileri de tercihen girişimci olmalı. Onlara yapacakları ya da yaptıkları hataları önceden ya da çok erken gösterip düzeltmek için fırsat yaratmalı. Girişimciler açısından da bakıldığında bu işin uzun bir yolculuk olduğu ve başarı kadar başarısızlığın da doğal olduğu gerçeği birinci günden itibaren benimsenirse, her türlü sonuç daha öğretici olur.

GBA

Yorum Bırak