Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 6 April 2020

Scroll to top

Top

GBA
Yorum Yok

GBA 2017'nin ilk yatırımını Vispera'ya yaptı - GBA

GBA 2017’nin ilk yatırımını Vispera’ya yaptı
GBA
  • On 16 Ocak 2017

Galata Business Angels, 10 girişime 4 milyon dolar yatırım hedefiyle girdiği 2017’ye hızlı bir başlangıç yapıyor. 2017’nin ilk yatırımı yılın 12. gününde perakende sektörüne görsel tabanlı teknolojiler geliştiren Vispera’ya yapıldı.

Geçtiğimiz yıl 10 girişime 3 milyon dolar seviyesinde yatırım yapan GBA, bu yıl özellikle ekonomik anlamda çalkantılı bir süreçten geçiyor olmamıza rağmen hedef büyüterek 10 girişime 4 milyon dolar yatırmayı hedeflediğini duyurmuştu. 2017’nin ilk yatırımı ise yılın 12. gününde geldi. Bir süredir devam eden görüşmelerin ardından perakende sektörüne yönelik görsel tabanlı teknolojiler geliştiren Vispera’ya 6.8 milyon dolar değerlemeyle yatırım yapıldığı duyuruldu.

Vispera özellikle Ar-Ge’ye verdiği önemle dikkat çeken bir şirket. 2014 yılında  Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından kurulan Vispera, raf ve buzdolabı gibi perakende sektöründe ürünlerin yer aldığı bölümleri görsel tabanlı bir sistem ile izliyor ve burada kalan ürünlerin stoğunu %99 oranında doğru şekilde takip edebiliyor. Bu da özellikle büyük mağazalarda manuel olarak yapılan ürün sayımı – stok kontrolü gibi zahmetli işlemleri çok hızlı bir şekilde sonuçlandırıyor. 

Sistemi geliştirirken bir yandan Ar-Ge ekibini sürekli geliştiren Vispera, 21 kişilik ekibinin 11 kişilik bölümünü Ar-Ge’ye yönlendirmiş. Bu da şirketin iş gücünün %50’sinin Ar-Ge odaklı olduğu anlamına geliyor.

Vispera perakende ve pazarlama sektörlerinde tüm dünyada popüler olabilecek çözümler geliştirme potansiyeline sahip bir girişim olarak GBA portföyünde yerini alacak ve GBA yatırımcılarının uluslararası tecrübelerinden faydalanacak.

Yorum Bırak