Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

GBA 2017’de 4 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyor

GBA 2017 hedefi  4 milyon TL yatırım

Beş yıldır yerli ve yabancı teknoloji girişimlerine yatırım yapan Galata İş Melekleri (GBA), 2016’da 10 girişime toplam 3 milyon TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdi. GBA yatırımcıları yeni yılda ise 10 yeni girişime 4 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor.

Bünyesinde finanstan pazarlamaya, dijital reklamcılıktan gayrimenkule, teknolojiden mobile kadar birçok sektörden aralarında Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Emre Kurttepeli, Fatih İşbecer, Fırat İşbecer, Burak Divanlıoğlu, Ahu Serter, Zeynep Zorlu gibi değerli isimlerin olduğu 26 melek yatırımcı üyesi bulunan kuruluş, geçen yıllar içerisinde yatırımlarında özellikle SaaS, pazaryeri, fintech ve mobil dikeylerinde faaliyet gösteren girişimlere ağırlık verdi.

Ggeride kalan yılda toplam 525 girişimden başvuru aldı ve bunlardan kriterlerine uyan 272 tanesiyle yüz yüze yatırım görüşmesi gerçekleştirdi. Son beş yılda GBA’ya başvuran girişimlerin sayısı 2300 iken, yüz yüze görüşülenlerin sayısı ise 1080.

Yurtdışında Sophia Business Angels, Houston Angel Network ve Jo Angels melek yatırımcı ağları ile işbirliklerine giden ve Global Business Angel Network ile European Business Angel Network’a üye olan GBA, bu kapsamda yurtdışı merkezli önemli girişimlere de yatırımlar gerçekleştirdi.

2016 yılında GBA’dan yatırım alan girişimler ise şöyle sıralanıyor:

GBA’nın bünyesinde yer alan önemli melek yatırımcılar ve yaptığı katma değerli hizmetlerle sektörde farklılaştığını da belirten GBA Başkanı Emre Kurttepeli, “GBA bir sermaye girişimi değil, melek yatırımcılardan oluşan bir melek yatırım ağıdır. Sektörlerinde önde gelen bu melek yatırımcılarımız ile girişimlere maddi açıdan destek olurken aynı zamanda onlara satışlarını arttıracak bağlantılar sağlama ve reel sektörle aralarında iş ortaklıkları kurma konusunda da destek veriyoruz. Yatırımcılarımızın ortak özelliği Türkiye’nin teknoloji tabanlı girişimlerle büyüyeceğini düşünmeleri ve bu alanda finansman ve mentorluk sağlayarak akıllı para ile Türkiye’mizi ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Hem dünya hem de ülkemiz açısından zorlu geçen 2016 yılında Türk girişimcilerine olan inançlarını hiç kaybetmediklerini belirten Kurttepeli. GBA olarak 2016’da 3 milyon TL’yi geçen yatırım miktarını, 2017’de 4 milyon TL bandına çekmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Yorum Bırak