Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Fransız girişimler CES 2016 için Las Vegas'a akın ediyor

Fransız girişimler CES 2016 için Las Vegas’a akın ediyor

Her yıl 6-9 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen Consumer Electronics Show (CES) büyümeye devam ediyor. Birkaç yıl öncesine kadar Las Vegas Convention Center ile sınırlı kalan fuar, artık birkaç blok ötedeki Sands Expo Center’a kadar uzanmış durumda. Eureka Park adı verilen bu bölüm, girişimleri cezbetmesi için orijinal alandan daha uygun fiyatlandırıldı ve görünüşe göre işe yaradı. Sands’ın iki katı da dünyanın dört bir yanından girişimler ile dolup taştı. Özellikle de Fransız girişimlerle…

Bu yıl 20 bin yeni ürünün tanıtılması beklenen CES 2016’da Withings, Parrot, Devialet ve Netatmo gibi birçok tanıdık Fransız girişim yer alırken, aşina olmadıklarımız ise Sands’ta bir gün Las Vegas Convention Center’da olacakları gün için stantlarını açtılar. Bu yıl Eureka Park’ta yer alan girişimlerin üçte biri Fransız, yüzde 42’si ABD merkezli. Yani ev sahibi konumundaki ABD’li girişimlerin ardından, en büyük ikinci grubu oluşturuyorlar. Aşağıdaki haritada Fransız girişimler mavi renkle gösteriliyor:

screen-shot-2016-01-03-at-5-58-00-pm

Fransız girişim ekosistemini takip eden birisi için, bu girişimlerin CES 2016’yı işgal etmeleri şaşırtıcı gelmeyecektir. Geçtiğimiz yılın CES fuarı da Fransız girişimler için iyi geçmişti fakat bu yıl sayılarındaki artış ile kalmaya geldiklerini gösterir gibiler.

Peki Fransız girişimler neden Las Vegas’a akın etmeye başladılar? Fransa’nın yeni yeşeren CES aşkının arkasında birkaç sebep yatıyor. Fransa devleti, La French Tech isimli çalışmasıyl dünyanın dört bir yanındaki Fransız girişimlerin imajını iyileştirmeye çalışıyor. La French Tech, tüm masraflarını ödeyerek onlarca girişimi CES 2016’ya getirdi.

La French Tech, geride kalan yüzlerce Fransız girişimin neden CES 2016’da olduğunu açıklamıyor. Konu donanım girişimleri olduğunda, Fransa en gelecek vaat eden ülkelerin başında geliyor. Las Vegas yılın bu döneminde inovatif donanım girişimleri için dünyaya açılan kapı anlamına geliyor.

Fransa dünyanın sayılı mühendislik okullarından birkaçına sahip. Öğrenciler bu okullarda yalnızca bilgisayar bilimlerini öğrenmiyorlar. Elektronik, mekanik ve diğer bağlantılı dersleri de alıyorlar. Bu eğitim kombinasyonu, bir donanım girişimini hedeflerine ulaştırabilecek ideal çalışanlar yetiştiriyor.

Geride kalan birkaç yılda dünya çapında devlere dönüşen Parrot ve Withings gibi Fransız girişimler Fransız mühendislik okullarının ilk meyveleri olarak gösterilebilirler. Bu iki firmanın mühendislerinin işlerinden ayrılarak daha küçük girişimlere katılmaları ise Fransız mühendislerin sürekli yeni şeyler yaratmak istediği anlamına geliyor olabilir.

Son olarak, Fransız girişimlerin kafasında küresel bir firma oluşturmanın modeli oturmaya başladı. Mühendislik ekibini Fransa’da tutarak ABD’de küçük ofisler açıyorlar. Bu model şu ana kadar donanım girişimleri için bir hayli yararlı oldu.

CES artık girişimleri de kucaklayarak, son kullanıcı teknolojilerinde dünden bugünü hazırlayan devlerle, yarını icat eden girişimleri bir araya getiriyor. Bu açıdan bakıldığında, CES’in bir girişim fuarına dönüştüğü görüşüne katılmak mümkün. Onu küresel bir sahne olarak kullanan Fransız girişimlerin gözardı edilemez yükselişi ise önümüzde birkaç yılın sıcak konularından olacağa benziyor.

Yorum Bırak