Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 8 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Giyilebilir cihaz üreticisi Misfit, Fossil tarafından satın alındı

Giyilebilir cihaz üreticisi Misfit, Fossil tarafından satın alındı

Geleneksel saat üreticisi Fossil, 260 milyon dolar karşılığında Silikon Vadisi’nin giyilebilir cihaz üreticilerinden Misfit’i satın aldı.

Fossil Group, Misfit teknolojisini önümüzdeki yıl kendi geleneksel saatlerine uygulamaya başlayacağını duyurdu.

2011 yılında kurulan Misfit, Shine 2 gibi şık ve uygun fiyatlı aktivite monitörleri ile giyilebilir teknolojiler pazarında kendine hatrı sayılır bir yer edinmişti. Speedo ve Swarovski gibi firmalarla yaptığı işbirlikleriyle başarı yakalayan firma, Fitbit ve Nike gibi firmaların domine ettiği pazarı ele geçirme konusunda ise yetersiz kalmıştı.

Misfit’in kurucu CEO’su Sonny Vu, satın almanın tamamlanmasının ardından Fossil Group’un teknolojiden sorumlu başkan yardımcılığını (CTO) üstlenecek. Giyilebilir cihazların güzel göründükleri kadar işlevsel de olmaları gerektiğini düşünen Vu, tecrübe ve anlayışını Adidas, Emporio Armani, Michael Kors, Burberry ve DKNY gibi markalar için de saat üreten Fossil Group’ta uygulama şansı yakalayacak. Bu markalar, Fossil tarafından kendileri için üretilen saatlerden yılda 50 milyon civarı satıyor.

Misfit Fossil’in büyük marka bilinirliğinden yararlanarak, teknolojisini çok daha büyük kitlelere ulaştırabilecek.

Fossil Group, Misfit ile tıpkı geleneksel saat endüstrisinde olduğu gibi akıllı saat ve giyilebilir teknolojiler alanında da büyük oyuncular arasında yer almak itiyor. CEO Kosta Kartsotis, “Misfit satın almasıyla, Fossil Group giyilebilir ve bağlantılı cihazlar pazarlarında teknoloji ve modanın öncüsü konumuna gelecek.” diyor.

Apple’ın akıllı saat pazarına girmesi, zamanın geleneksel bekçileri için bir uyan borusu etkisi yaptı. Tag Hauer’in akıllı saat pazarına girmesinin ardından, şimdi de Fossil Misfit satın almasıyla oyuna dahil oluyor. Görünüşe göre, geleneksel saat üreticileri nihayet yeniliği benimsemeleri gerektiğini anladı. Onların gelişi, akıllı saatlerin geleneksel saatlerin yerini almalarını ve daha da önemlisi pazardaki standartların artmasını sağlayabilir.

Yorum Bırak