Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Fintech girişimleri 2015’te 14 milyar dolar yatırım aldı

Fintech girişimleri 2015’te 14 milyar dolar yatırım aldı

KPMG ve CB Insights tarafından hazırlanan ve finans teknolojileri girişimlerine yapılan yatırımlara mercek tutan The Pulse of Fintech 2015 raporu, bu alandaki yatırımların katlanarak arttığını gözler önüne serdi.

Geçtiğimiz yıl fintech girişimleri için unutulmaz oldu demek yerinde. 2011 yılında yalnızca 2,1 milyar dolar yatırım toplamayı başaran fintech girişimleri, 2015 yılında 14 milyar dolar yatırım desteği aldı. 2014 yılında gerçekleştirilen fintech yatırımlarının sayısı 587 iken, geride kalan yılda bu sayı 653’e yükseldi.

fintek-768x533

En çok yatırımın gerçekleştirildiği ülke tahmin edebileceğiniz üzere Kuzey Amerika oldu. 2015 yılında toplamları 7,7 milyar dolar değere ulaşan 378 yatırım anlaşması gerçekleştirildi. Kuzey Amerika’nın takipçisi ise 4,5 milyar dolar değerinde yatırım gerçekleştirilen Asya oldu. Onu ise Avrupa kıtası takip etti. Raporda yılın en büyük fintech yatırımlarını alan 26 girişim arasından yalnızca üç tanesi Avrupa kıtasındandı. Kuzey Amerika hâlâ yatırım sayısında lider olmasına rağmen, en yakın takipçisi Asya ile aralarında çok büyük bir fark olduğunu söylemek mümkün değil.

2015 yılının en büyük yatırımı 1 milyar dolardı ve SoftBank Group’un öncülüğünde, Third Point Ventures, Wellington Management Company LLP, RenRen, Baseline Ventures ve dahasının katıldığı turda Social Finance’a (SoFi) yapıldı. Yılın en büyük ikinci yatırımı ise Asya’dan çıktı. 931 milyon dolarlık yatırım tamamen dijital çalışan sigorta şirketi Zhong An Insurance’a yapıldı.

finansal-girisim-yattrimlari-768x544

CB Insights, 2015’in fintech unicorn’ları olarak 19 girişimi öne çıkıyor. Toplam değerleri 60 milyar doları geçen unicorn’ların başını ise 10 milyar dolar değerindeki Asyalı Lu.com çekerken, ikinci sırada ise 8 milyar dolar değerlemeye ulaşan bir diğer Asyalı Zhong An Insurance bulunuyor. Listenin ilk üçünde kendine yer bulabilen tek batılı girişim Stripe ise online ödeme sistemleri için yazılım altyapısı sağlayarak 5 milyar dolar değerlemeye ulaştı. İlk üçün hemen altında ise yılın en büyük yatırımını alan SoFi yer alıyor.

Yatırımlar çeyrek odağında ele alındığında ise 2015’in ikinci çeyreğinin en fazla yatırım yapılan zaman olduğu, üçüncü çeyrekten itibaren bir düşüş trendi tuttuğu görülüyor. Yılın son çeyreğinde yaşanan ciddi düşüş ise yatırımları son beş çeyreğin en düşük seviyesine kadar geriletmiş.

The Pulse of Fintech raporunu buradan indirebilir ve detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum Bırak