Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 2 June 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Elon Musk’ın Tesla’sı Elon Musk’ın SolarCity’sini satın alıyor

Elon Musk’ın Tesla’sı Elon Musk’ın SolarCity’sini satın alıyor

Elon Musk ile özdeşleşen dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Musk’ın kuzenleri Peter ve Lydon Rive tarafından kurulan ABD’nin en büyük güneş enerjisi şirketi SolarCity’ye satın alma teklifi götürdü.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Tesla SolarCity’ye 2,8 milyar dolarlık bir teklif yaparken, Musk’ın SolarCity’nin büyük hissedarlarından ve yönetim kurulu başkanı olduğunun da altı çiziliyor. Musk’ın daha kurulum aşamasındayken yatırım yaptığı SolarCity’yi her zaman Tesla’nın geleceği için bir yatırım olarak gördüğü de gelen bilgiler arasında.

Kulislerde SolarCity ile Tesla’nın kapsamlı bir birleşmeye gideceği konuşulurken, 2,8 milyar dolarlık teklifin SolarCity’nin güncel değerlemesinden yüzde 20-30 arasında fazla olduğu da gözden kaçmıyor.

Nisan ayında 34 dolardan işlem gören SolarCity hisseleri şu an 15 dolara kadar gerilemiş durumda. Bir süredir zarar eden şirket, Tesla’nın satın alma teklifinin basına yansımasıyla yüzde 20 oranında değerini artırırken, Tesla hisseleri ise yüzde 13 değer kaybetti.

Satın almanın gerçekleşebilmesi için SolarCity yönetim kurulunun teklifi oylaması ve kabul etmesi gerekiyor. Elon Musk’ın ve Antonio Gracias’ın oylamaya katılmayacağı belirtilirken, Musk’ın şirketin yüzde 22’sinin sahibi olduğu belirtiliyor.

İki şirketin birleşmesi durumunda, Tesla daha fosil yakıt rezervleri tükenmeden dünyanın en değerli şirketi olmayı başarabilir.

Yorum Bırak