Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Ekibinizin yaratıcılığını istemeden baltalıyor olabilirsiniz - GBA

Ekibinizin yaratıcılığını istemeden baltalıyor olabilirsiniz

Girişiminiz için sizinle birlikte ter döken çalışanlarınızın açık alanda yemlenen tavuklar gibi yaratıcı olmasını hayal ediyorsunuzdur; kontrol altında fakat dolaşmakta özgür. Hem bunu sağlamak hem de baltalamamak için bizzat sizin, yani liderin üzerine çok iş düşüyor. 

Yaratıcılık Mitleri isimli kitabın yazarı David Burkus, yaratıcılığın kendisi ve bir kitlenin yaratıcılığı hakkında doğru bilinen yanlışların çok olduğunun altını çiziyor ve iyi bir şey başarmak isteyen liderlerin bile bu nedenle ekibin yaratıcılığını baltalayabileceğini belirtiyor.

Burkus, liderlerin yaratıcılığı perçinlemek isterken sık düştükleri hatalar olduğunu belirtiyor. İşte bunlardan üç tanesi:

Aşırı dozda beyin fırtınası
Beyin fırtınası bir girişim için olmazsa olmazdır fakat her şeyin olduğu gibi bunun da fazlası zarar. Beyin fırtınası, bir topluluğun gerçekleştirdiği bir yaratıcı süreçtir fakat çoğu zaman bu süreç farklı düşünceler üzerinden fikir üretmeye dönüşüp orada kalıyor. Herkes aklına gelen farklı fikirleri söylüyor ve ekip olarak birbirlerinizin fikirlerini not alıyorsanız, Burkus’a göre yanlış yapıyorsunuz.

Beyin fırtınası, herkes çözülmesi gereken sorun üzerine gerçekten düşünüp araştırdıysa doğru soruları sormayı başarabilir. Öteki türlü yapılan beyin fırtınası seansı gözü kapalı dart oynamaya benziyor. Her kafadan farklı bir fikir çıkmalı fakat tüm bu fikirler, ortadan kalkması istenen sorunu çözmeye bir adım yaklaştırır nitelikte olmalı.

Dosthane toplantılar
Bir ekibin uyumlu ve dost canlısı yapısı sorun olabilir. Burkus’a göre, yaratıcılık konusunda en iyi durumdaki ekipler, toplantılarında ateşli tartışmalar yaşarlar. “Görev odaklı düşünce ayrılıkları, yeni fikirlerin gruba açıldığını ve test edildiğinin göstergesidir. Eğer sizin ekibiniz sürekli birbirini onaylıyorsa, insanlar fikirlerini sansürlüyor olabilirler. Daha da kötüsü hiçbir fikir üretmiyor dahi olabilirler.”

Ortaya atılan her fikri tahtaya yazmaktan vazgeçin. Fikirlerin kalitesini artırmak için, ortaya atılan tüm fikirlerin tartışılmasını sağlayın. Burkus bu konuda lidere önemli bir görev biçiyor: “Lider olarak kavgaları ayırmanın sizin işiniz olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun yerine, hakem gibi davranın. Fikirler üzerinden tartışmaları destekleyin, yalnızca işin kişisele taşınmasını engellemeye odaklanın.”

Fikirleri denemeden reddetmek
Araştırmalar, liderlerin büyük bir bölümünün yenilikçi fikirleri yargılamada yetersiz olduğunu ortaya koyuyor. Burkus, fikirlerin denenmeden yargılanmasının, yaratıcılığa kötü yönde etki ettiğinin altını çiziyor. “Mevcut durumu destekleyen fikirleri öne çıkarmayı seviyoruz ve müdürler de müşterilerin istedikleri fikirleri reddediyor.” diyen Burkus, denenmeden reddedilen fikirlerin, çalışanların ‘kutunun dışında düşünme’ eğilimlerini öldürdüğünü düşünüyor.

Şirket hiyerarşisi tarafından denenmeden reddedilen fikirler sonucunda, yalnızca çalışanların yaratıcılığı ve şevki törpülenmiyor, ayrıca hep büyük değişimler getirmeyen, mevcut düzeni az da olsa geliştirmeye odaklanan fikirlere şans tanınıyor. Burkus, fikirleri yargılamadan ve reddetmeden önce denemek gerektiğini savunuyor. Bırakın fikrin işe yarayıp yaramadığının kararını müşterileriniz versin.

Yorum Bırak