Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Ekibinize katılmak isteyen adaylarda aramanız gereken nitelikler - GBA

Ekibinize katılmak isteyen adaylarda aramanız gereken nitelikler

Ne kadar küçük ölçekli olurlarsa olsunlar, girişimlerin dev şirketlere karşı avantajları olduğunun söylendiğini duymuşsunuzdur. Küçük ölçek beraberinde sınırlı kaynakları getirdiğinden, geleneksel iş yapma şekilleri ve anlayışlarla ki bunları kaynağa dayalı olarak özetleyebiliriz, bu avantajlardan faydalanmak mümkün görünmüyor. Başaran varsa, yorum bıraksın lütfen.

Yeni nesil girişimcilik anlayışında, her sürecin olduğu gibi ekibin de yeni bir misyonu ve anlayışı vardır. Bu nedenle, ekibinizi genişletirken, profesyonel kariyerinizde en az bir kere bulunduğunuzu tahmin ettiğimiz İK ile iş görüşmesi sahnesinden daha fazlasına ihtiyacınız var. Sonuçta, 5000 parçalık bir yapbozun bir parçası ile 50 parçalık bir yapbozun parçasını belirlemek farklı olmalıdır.

Yalnızca doğru anlayışa sahip olmak, işinin en iyisi parlak yetenekleri girişiminize çekmek için yeterli değil; gerçekleri göz önünde bulundurmalıyız. Üstelik küçük ekibinize katılacak doğru yapboz parçasını bulmak zor, onları ekipte tutmak ise daha zor bir iş.

Yetenekli insanlar motive olduklarında işleri ile tüm potansiyellerini kullanarak etkileşime geçerler ve girişiminize sizin kadar tutkulu yaklaşırlar. Bir girişimci olarak kısıtlı bir bütçeye sahip olduğunuz ve ekibinizi bol sıfırlı ücretlerle finansal açıdan motive etmenizin pek mümkün görünmediği ortada. İşte tam da burada liderlik yetenekleriniz devreye giriyor.

Tüm şartlar, girişiminize görece tecrübesiz takım arkadaşları katabileceğinizi gösteriyor ve açıkçası bunun endişe duyulası bir tarafı yok. Yeniliğe ve öğrenmeye açık kişilerle çalıştığınızda, girişimcilik yolundan onlar da en az sizin kadar keyif alabilirler; birlikte öğrenenler birbirleriyle daha güçlü ilişkiler geliştirip, girişimi 9-6 geldikleri bir dört duvar olarak değil, hep birlikte yeşerttiğiniz bir tohum olarak görebilirler. Bu noktada, girişim ve girişimin başarısı sizin değil; onun için sıkı çalışan tüm ekibe aittir.

Girişimi dev şirketlerden farklı kılan kısıtlı finansal gücü, görece daha küçük ofisi ve ekibi değildir. Girişim anlayışıyla, ekibinin yapısıyla ve kültürüyle ayrışır. Tüm bu imrenilesi farkların ortasında da ideal girişim çalışanları durur. Aklınızdaki soruyu biliyoruz; bu insanları nasıl bulacaksınız? İdeal girişim takımını kurmak hayal değil; ekibinize katılmak isteyen adaylarla el sıkışmadan önce, bu beş özelliği taşıdıklarından emin olmanız yeterli.

İsteklilik
Bir girişimde çalışmak çoğu insan tarafından riskli görülen bir kariyer tercihi. Bu yüzden, doğru kişiyi seçmek için adaylara sorabileceğiniz en önemli soru: ”Neden bir girişimin parçası olmak istiyorsun?” Herkesin farklı sebepleri olabilir; tecrübe kazanmak, öğrenmek ve yeteneklerini geliştirmek, girişimcilik ortamını yaşamak vs. Sebep ne olursa olsun, önemli olan bu sebebe ne kadar inandıklarıdır.

Esneklik
Bir girişimin parçası olmak zorlayıcıdır, ekstra efor ve zaman ister. Bunu kendinizden biliyor olmalısınız. Ekibinizin de bunun farkında olması; kişisel zamanlarından da fedakârlıklar yapmalarını gerektirecek durumlara düşebileceğinizi bilmeleri gerekir. Yaşam tarzı bu tempoya uymayan veya kişisel vaktinden vermek istemeyen çalışanlar, girişiminiz için en ideal tercih olmayabilirler.

Sorun çözebilme
Ne siz, ne de ekibinizdeki bir başkası çobanlık yapmaya soyunmamalı. Girişimdeki tüm çalışanlar karşılarına çıkan sorunları çözebilmeli, gerektiğinde en olmadık yerlerde çözümler arayabilmeli ve kendi kendilerine kritik kararlar verebilmeli. Size düşen onları buna itmek ve işi patronun mikro yönetimine getirmemek. Olur ya, eğer insiyatif kullanma ve kritik kararlar alabilme yeteneklerini gösteremezlerse, girişimin büyümesine de katkıda bulunamazlar.

Dürüstlük, doğruluk ve güvenilirlik
Üçlü etik setimiz çoğunu şaşırtabilir fakat siz bir girişimsiniz ve insanların kişisel niteliklerine de ihtiyacınız var. Dürüstlük, başarılı bir ekip kurmak için çok önemlidir. Karşılıklı güven en zor durumları bile içinden çıkılabilir hale getirebilir. Siz yatırımcı toplantıları, networking ve iş seyahatleri ile meşgulken, arkanızda sizi aratmayacak bir ekibin olması şart. Tamamen güvenebileceğiniz yetenekli ve özverili kişilerden oluşan bir ekibiniz olduğunda, işe alma yetenekleriniz konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Özveri ve sadakat
Özveri ve sadakat ikilisi, çoğu zaman sırasıyla iş ile özel hayatın ayrımı ve profesyonellik öne sürülerek çürütülmeye çalışılır. Bunun sebebi, istenenlerin yanlış anlaşılmasından ibarettir. Özveri, her girişim gibi siz de aşılması zor görünen engeller ile karşılaştığınızda tüm ekibin bunu aşmak için elinden geleni yapması, sadakat ise ilk büyük zorlukta gözlerin kapıya kaymamasıdır. Sadakatten kasıt daha iyi iş tekliflerini reddetmek değildir. Zaten siz iyi bir lider olduktan sonra, para ikinci plana atılan bir olguya dönüşecektir. Gelgelelim, eğer çalışanlarınızı kullanmayı ve üzerlerine basarak kendinizi daha iyi bir yere getirmeyi planlıyorsanız, çok zor günler sizi bekliyor demektir.

Tüm bu yeteneklere ve özelliklere sahip bir insanı ekibinize katmak, bir girişimci olarak en büyük başarılarınızdan olacaktır.

Uzun lafın kısası, her girişimin Dwight Schrute‘a ihtiyacı vardır (çılgınlığını görmezden gelirsek).

Yorum Bırak