Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

'Duyulabilir teknolojiler' dünyayı işitme şekillerini özelleştiriyor

‘Duyulabilir teknolojiler’ dünyayı işitme şekillerini özelleştiriyor

Giyilebilir teknolojiler popülerliğini koruyor fakat şu ana kadar satışa sunulan cihazların büyük çoğunluğunun ayrıştıcı yenilikten uzak olmaları beklentileri karşılayabilmiş değil.

Bir yenilik darboğazına girmiş görünümü veren teknoloji akımı, yeni dikeyler ile büyük beklentileri karşılayacağa benziyor. San Francisco merkezli girişim Doppler Labs’in giyilebilir teknolojiye kazandırdığı ‘duyulabilir teknoloji’ isimli yeni kategori bunun en iyi örneklerinden.

İleri teknoloji kulakiçi kulaklıklar ile dış gürültüyü optimize etmeyi başaran Doppler, dışarıdan gelen gürültüye göre müzik sesini anlık olarak yükseltip alçaltarak kullanıcıların dinleme deneyimlerini iyileştiriyor.

Doppler’ın ‘duyulabilir teknoloji’ vizyonu kullanıcı ile dış dünyanın gürültüsü arasına set çekmekten çok daha öteye gidiyor. Girişim tarafından geliştirilen mobil uygulama, kullanıcıya sesi birçok açıdan manipüle etme kabiliyeti sağlıyor.

Doppler-Labs-Here-Active-Listening-System-hero-main

Girişimin teknolojisi öylesi gelişkin ki, mobil uygulamasındaki ‘Bebek’ butonuna basıldığında yalnızca bebek ağlamasını kesiyor ve dışarıdaki diğer sesler kullanıcıya duyulabilir olmaya devam ediyor.

Girişimin kurucusu Noah Kraft, eforlarının arkasındaki mantığı şöyle özetliyor: “Herkes dünyaya farklı duymak istiyor. Bizim yaptığımız ise onlara bunu yapacak araçları sunmak.”

Duyulabilir teknoloji henüz çok yeni bir dikey olsa da, yatırımcılar tarafından benimsenmiş durumda. Öyle ki Doppler’ın aldığı toplam yatırım miktarı 40 milyon doları geçti.

Girişimin özel teknolojisi ile bezediği kulaklığının adı Here Active Listening ve halihazırda tanesi 200 dolardan 10 bin adet satmayı başardı. Doppler, sırada bekleyen 70 bin müşteriye satış yapmadan önce ise ürününü mükemmelleştirmek istiyor.

Yorum Bırak