Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı treni yola çıkıyor

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı treni yola çıkıyor

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı ve sıfır emisyonlu treni 2017 yılında Almanya’da kullanıma sunulacak. İnovasyon örneği toplu taşıma aracı, yüksek emisyonlu dizel trenlerin tarihe karışma sürecinin başlangıcı olabilir.

Coradia iLint isimli tren, 2017 yılının aralık ayında Almanya’nın kuzeyindeki Aşağı Saksonya bölgesinde bulunan Buxtehude-Bremervörde-Bremerhaven-Cuxhaven hattında yolcu taşımaya başlayacak.

İlk tren 96 kilometrelik kısa bir rotada faaliyet gösterecekken, trenin başarılı olması durumunda dört Alman eyaleti trenin üreticisi Fransız Alstom’dan 60 lokomotif daha satın alacak.

Sessiz Devrim

Alstom, Coradia iLint’i yalnızca iki yılda geliştirdi.

Tamamen sessiz çalışan ve yalnızca yoğunlaşmış su ile buhar emisyonu yapan tren, bu yılın başında Berlin’de gerçekleştirilen bir ticaret fuarında demiryolları endüstrisine tanıtılmıştı.

Tren elektrikli tren yollarına uyumlu değilken, tüm Avrupa’da yolcu taşıyan ve yüksek emisyon yapan geleneksel trenlere iyi bir alternatif olarak geliştirildi.

Alstom’a göre yalnızca Almanya’da 4000 binden fazla dizel tren bulunuyor. Avrupa Birliği ise Avrupa’nın tren yolları trafiğinin yüzde 20’sinin dizel trenler ile sağlandığına dikkat çekiyor.

Coradia iLint’in tüm ekipmanları dizel trenlerinkiyle aynı fakat sahip olduğu yeni teknoloji sayesinde yakıt olarak kimya endüstrisinin atık ürünü hidrojen ile çalışıyor.

Trenin 140 km/sa azami hızı, günümüzde Avrupa’yı dolaşan trenlerden German Inter-city Express ve French TGV’den çok daha düşükken; henüz elektriğe dönmeyen kısa tren yolları için çevre dostu ve sessiz bir alternatif sunuyor.

Alstom ve Almanya Federal Demiryolları, bu yılın sonunda Coradia iLint’i Almanya’da test etmeye başlayacak ve testler önümüzdeki yıl yoğunlaştırılacak.

Yorum Bırak