Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Dünyanın ilk bot avukatı 375 bin cezaya itiraz etti - GBA

Dünyanın ilk bot avukatı 375 bin cezaya itiraz etti
GBA
  • On 14 Temmuz 2017

Her geçen gün yapay zeka sayesinde yepyeni yetenekler kazanan chatbot’lar artık avukatlık mesleğine de el attı. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen dünyanın ilk bot avukatı, şimdiden binlerce olaya müdahale etti.

Stanford Üniversitesi öğrencisi Joshua Bowder tarafından geliştirilen DoNotPay isimli bot, iki yıl önce ABD’nin iki eyaletinde ve İngiltere’de kullanılmaya başladı. Test programını başarıyla geçen sanal avukat, yeteneklerini iyice geliştirdikten sonra şimdi ABD’nin tüm 50 eyaletinde hizmet vermeye hazır durumda.

Park ve hız cezası gibi basit ancak en sık karşılaşılan olaylarda hukuki destek verme amacıyla geliştirilen bot, şimdiye kadar yaklaşık 375 bin park cezasına itirazda bulundu. Halihazırda bin farklı kategoride hukuki destek sağlayabilen bot, şikayetleri anahtar kelime girildikten sonra anlıyor ve gerekli itiraz dilekçesini kullanıcısına sunuyor. Kullanıcı ilgili dilekçe veya formu doldurduktan sonra gerekli kuruluşlara yönlendiriyor.

screen_shot_20160629_at_4.42.00_pm.png.CROP.promo-xlarge2.42.00_pm
DoNotPay, isminden de anlaşılacağı üzere tamamen ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bot’u geliştirmek için gönüllü avukatlarla çalışan Bowder, 200 milyar dolarlık hukuk endüstrisiyle rekabet etmenin zor olduğunu belirtse de bir noktaya kadar insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmenin mutluluk verici olduğunu ifade ediyor.

Yorum Bırak