Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Dünyanın en büyük teknoloji yatırım fonu kuruluyor

Dünyanın en büyük teknoloji yatırım fonu kuruluyor

Suudi Arabistan devleti ve Japonya merkezli dev SoftBank, 100 milyar dolar hacimli bir teknoloji yatırım fonu kurmak için anlaşmaya vardı. Kurulmasında hemfikir olunan fon, teknoloji dünyasının en hırslı iki yatırımcısını dünyanın en büyüğü haline getirecek.

SoftBank Vision Fund adı ile kurulacak 100 milyar dolar hacimli teknoloji yatırım fonu, ekonomisi düşük petrol fiyatları yüzünden zarar gören Suudi Arabistan’ın bu yıl başlattığı ve petrol dışı sektörlere odaklandığı yatırım programının bir parçası.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, bu yılın başında Uber’e 3,5 milyar dolar yatırım yapmıştı.

68 milyar dolar değerlemesiyle telekomünikasyon ve teknoloji yatırımları alanında faaliyet gösteren SoftBank, gerçekleştirdiği yatırımlarla yeni alanlara giriş yapıyor. Temmuzda 32 milyar dolar karşılığında Birleşik Krallık merkezli yonga üreticisi ARM Holdings’i satın alan firma, Japonya özel sektörünün en büyük dış satın almasına imza atmıştı.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) öncü yatırımcı partner olacakken, önümüzdeki beş yıl içerisinde 45 milyar dolara kadar yatırım yapması bekleniyor. SoftBank ise fona en az 25 milyar dolar sağlayacak.

SoftBank, birkaç büyük yatırımcının daha fona katılmak için görüşmeler gerçekleştirdiğini ve yatırım fonunun hacminin 100 milyar dolara kadar ulaşabileceğini açıkladı.

SoftBank Başkanı Masayoshi Son, Londra merkezli kurulan SoftBank Vision Fund’ın önümüzdeki 10 yılda dünyanın en büyük teknoloji yatırımcısına dönüşeceğini söyledi. Japon-Arap ortaklığı ile kurulan dünyanın en büyük teknoloji yatırım fonunun Londra merkezli olması ise Brexit destekçisi argümanları doğrular nitelikte. Avrupa Birliği’nden ayrılınması gerektiğini savunan siyasetçiler, birliğin siyasal ve ticari yapısının gerekli gördükleri Avrupa dışı işbirliklerin yapılamamasına sebebiyet vermesini gerekçelerden biri olarak ortaya koyuyordu.

KPMG ve CB Insights verilerine göre, bu yılın ilk dokuz ayında özel yatırımcılar girişimlere 79 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi ve aslan payını teknoloji girişimleri aldı.

Suudi Arabistan Prensi Mohammad bin Salman Al Saud, ülkede kapsamlı bir ekonomik reform başlattı ve bu yıl yüksek tempolu bir yatırım planı uyguluyor.

Prensin hedefi, 1971 yılında ülkenin finansal gelişimini sağlamak için kurulan Kamu Yatırım Fonu’nun 160 milyar dolarlık hacmini 2 trilyon dolara çıkararak, dünyanın en büyük devlet fonunu yaratmak.

PIF bu yıl ilk kez geleneksel düşük riskli devlet fonu yaklaşımını terk ederek, 3,5 milyar dolarlık Uber yatırımı ile teknoloji dünyasına adım atmıştı.

Uber hamlesi Riyad’ın yatırımlarının ülke ekonomisini geliştireceğine dair umutlarını gözler önüne seriyor. Uber, otomobil kullanmaları yasak olan Arabistanlı kadınlar için popüler bir ulaşım aracı ve vatandaşlara elzem şekilde ihtiyaç duydukları petrol dışı istihdamı sağlıyor.

Yorum Bırak