Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 18 September 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Drone'lar tweet'ler ile kontrol edilecek

Drone’lar tweet’ler ile kontrol edilecek

2015’in en popüler cihazlarından drone’lar (insansız hava araçları), hobi amaçlı kullanımın yanı sıra teslimattan güvenliğe kadar birçok alana uyarlanmaya çalışılıyor.

Teknoloji devleri drone trendini yakalamak için yenilikçi çözümler geliştirirken, girişimlerin de bu yeni gelişen alanda söz sahibi olduğu görülüyor. İlk olarak teslimat alanında ilgi gören drone’lar, Amazon’un drone teslimat servisini tanıtmasıyla daha da ünlenmişti.

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook ise dünyanın az gelişmiş bölgelerine internet bağlantısı götürdüğü Internet.org projesinde drone’ları kullanıyor. Drone alanında Amazon ve Facebook’un yanına gelen bir diğer dev ise Twitter oldu.

Yenilenme sürecine giren Twitter, aldığı yeni patentiyle sosyal ağ üzerinden kontrol edilebilen, tweet atabilen drone’lardan bahsediyor. Patent içeriğinde, drone’ların tweet atılarak kontrol edilebileceği belirtiliyor.

twitter drone patent

Patente göre, nereye gideceği ve kamera açısı gibi komutlardrone’a sosyal ağ üzerinden iletilebilecek. Drone’ların sosyal ağ ile etkileşimi bununla da sınırlı kalmayacak. Bağlantı çift taraflı kurulacak ve drone’ların Twitter üzerinden canlı yayın yapması, çektiği fotoğrafları göndermesi mümkün kılınacak.

Drone’lar bir süredir ABD’nin tartışma konularından birisiydi. Uzun tartışmaların ardından tüm drone’ların sahipleri adına kayıt ettirilmesi zorunluluğu çıkarılmıştı. Çin’in önde gelen drone üreticisi DJI ise ilk drone mağazasını açarak bir ilke imza atmıştı.

Drone endüstrisinin 2020 yılında 6 milyar dolarlık dev bir hacme ulaşması bekleniyor. Günümüz genç girişimlerinin bu hacimden aslan payını almaları ise işten değil.

Yorum Bırak