Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Drone yarışı tam gaz başladı!

Drone yarışı tam gaz başladı

2015 drone pazarına yapılan yatırımlarında büyük artışların yaşandığı, yeni girişimlerin ve büyük firmaların bu alana giriş yaptığı bir sene oldu.

Bir yıl öncesine döndüğümüzde, drone’ların dönemlik bir trend olup olmadığı merak konusuyken, şimdi bu küçük uçan araçların kalıcı olarak burada olduğundan eminiz.

Drone’ların kalıcı bir trend olmasının sebebini birkaç örneği inceleyerek masaya yatırmak mümkün:

Son kullanıcı drone’ları

Drone’lar artık yabancı oyuncaklar değil. Kullanım alanlarının genişliğinin de katkısıyla, gün aşırı drone’lara rastlama mümkün. ABD Federal Havacılık Kurumu, 2015 tatil sezonunda 1 milyon dolar değerinde hobi drone’u satışı gerçekleştirildiğini tahmin ediyor.

Drone satışları yıllık 200 binden 1 milyona çıkarken, pazardan aslan payını alan firma ise Çinli DJI. 2016 yılı drone yarışının resmen başladığı sene oldu ve DJI’ı Parrot, EHang ve 3DR gibi rakipleri yakından takip ediyor.

Parrot mini drone nişini domine ederken, güvenlik ve mobil uygulama entegrasyonu alanında rakiplerinden farklılaşıyor. 3DR ise inşaat ve madencilik alanlarında kullanılmak üzere tasarladığı özel drone’lar ile bu iki sektöre inovasyon getiriyor. Pazarın yeni katılımcılarımdan Zero Zero ise uçan kamera drone’u sayesinde 25 milyon dolar yatırım aldı.

Dikkat çeken yeni girişimler

Yeni yeni şekillenen pazar sıkı zorluklar içermesine rağmen drone girişimciliğinde hızlı bir büyüme görülüyor.

Pazara yeni katılan birkaç girişim, gerek ürünleriyle gerek ürünlerini piysaya sunma şekilleriyle diğerlerinden ayrışıyor. Yüksek kaliteli bir Kickstarter videosu ile kurulan ve çalışan bir prototip ortaya koyarak rüştünü ispat eden Vantage Robotics, daha çıkmadan ikonikleşme yolunda ilerleyen uçan robotu Snap Drone’u önümüzdeki birkaç ay içerisinde satışa sunmayı planlıyor.

Bu yıl çok fazla drone girişimi kuruldu ve bunların büyük bir çoğunluğu Çin merkezliler. Çinli girişimlerin ana amacı şüphesiz kendi ülkelerinden çıkan DJI’ın yüzde 70’lere varan pazar payından çalabilmek. Yuneec’in Typhoon ve Tornado serisi yüksek kaliteli drone’ları onu iddialı bir rakip kılarken; Airware ve CyPhy gibi Amerikalı girişimler de kendi ülkelerini temsilen rekabetçi bir şekilde pazara giriyor.

Bize uçan arabalar vaat ettiler…

Uçan arabalar, insanlığın uzun yıllardır kurduğu hayallerden gerçekleşmeyen bir tanesi. Gelgelelim, drone pazarı bu hayali gerçekleştirmenin peşine düşen firmalara da ev sahipliği yapıyor.

Almanya’dan Volocopter, CEO’larını başarılı bir şekilde drone’la uçurmayı başardı. Silikon Vadisi girişimlerinden Zee Aero ise büyük bir gizlilikle insan taşıyacak bir drone geliştiriyor. Ünlü Terrafugia ise hâlâ Boston’da uçan arabası üzerinde çalışıyor. EHang şubat ayında Barcelona’da düzenlenen CES fuarında insansız hava aracını tanıttı fakat bu cihazın gerçekten uçmaya başlaması için bir hayli zaman gerekiyor. Son olarak, Santa Cruz, California’dan Joby Aviation’ın dört kişilik bir drone üzerinde çalıştığı biliniyor.

Drone’lar ve büyük veri

Hava sahalarında dolaşan drone’ların sayısı artıkça, topladıkları verileri işleme ihtiyacı da artıyor. Üstelik, drone’lar için büyük veri çözümleri geliştiren girişimlerin halihazırda bir pazar oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz.

Drone’lar tarım, inşaat, keşif, madencilik ve emlak gibi endüstrilerde görev alarak veri toplarken, DroneDeploy, Skycatch, PericisionHawk, Sky-Futures ve Redbird gibi girişimler, topladıkları verilerden değer yaratılmasını mümkün kılıyor. Pazarın ne yönde ilerlediğini anlamak ve yeni ufukları keşfetmek adına bu girişimlerin neler yaptıklarına kısaca değinmekte fayda var:

DroneDeploy’un geliştirdiği SaaS platformu, herkesin ücretsiz uygulaması aracılığıyla drone’larından veri toplamalarını sağlıyor. Uygulama, drone’a bir rota çizilmesini ve cihazın bunu takip ederek fotoğraflar çekmesini sağlıyor. Platformun arkasında yatan teknoloji ise buluta gönderilen bu fotoğraflar üzerinden yer şekillerini analiz ediyor, metrikler ve 3D modellemeler oluşturuyor. En iyisi de tüm bunları gerçek zamanlı olarak yapması.

PrecisionHawk’ın geliştirdiği yazılım, tarım endüstrisinin ihtiyaç duyduğu uçuş ve haritalama analizlerinin daha hızlı ve uygun fiyatlı gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Measure bu yıl dünyanın ilk drone franchise iş modelini uygulama sundu. Velodyne LiDAR’ın geliştirdiği yeni sensör teknolojisi ise birden fazla veri akışını gerçek zamanlı olarak işleyebilme kabiliyeti. Bu yetenek, haritalama, 3B modelleme ve veri toplama gibi alanlarda yeni olasılıkları mümkün kılıyor.

Drone’lar her yerde

Geçtiğimiz yıl 74 drone girişimi 450 milyon dolar yatırım aldı. CB Insights, 2014’te bu alana yapılan yatırımların yalnızca 111 milyon dolar olduğuna dikkat çekiyor.

Google, Amazon ve Facebook devlerinin her biri kendi drone’larını üretirken, Maersk bu yıl Danimarka açıklarındaki tankerine drone ile sevkiyat yaparak, bir ilki gerçekleştirmenin yanı sıra sevkiyat maliyetini de  azalttı.

ABD’de drone kullanımına dair yeni kanun tasarıları tartışılırken, Türkiye’de de bazı yönergeler devreye sokuluyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) kapsamında oluşturulan İHA Çalışma Grubu, altı aylık mesainin ardından daha önce çok katı olan talimatları, drone akımının gelişmesini elverişli kılacak şekilde güncelledi.

Yeni talimatın ocak sonunda devreye sokulması planlıyor. Drone’lar ABD’deki sisteme benzer şekilde elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınacak. Bu sayede drone’ların kötü amaçlı kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor. 25 kilograma kadar olan ve ticari amaçlarla kullanılmayan drone’lar, kayıtlı olmaları şartıyla belli irtifalar ve kurallar dahilinde Türk hava sahasında uçuşlar gerçekleştirebilecek.

Talimatın yayınlanmasının ardından kaydettirilmeyen drone’lar ile uçuş yapmak yasaklanacak. Emniyet birimleri kayıtsız drone’lara el koyabileceği gibi, SHGM de sahibine ceza kesebilecek.

SHGM, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile drone’ların ülkeye bildirimsiz girememeleri için bir çalışma yürütürken, amatör havacılığın gelişmesi için de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yürütüyor. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesinde drone eğitimlerinin ve yarışlarının başlatılması planlanıyor.

Yorum Bırak