Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 18 September 2019

Scroll to top

Top

1 Yorum

Drone: Pilotsuz uçak mı yoksa pervaneli akıllı telefon mu?

Drone: Pilotsuz uçak mı yoksa pervaneli akıllı telefon mu?

İnsansız hava araçları (drone’lar) bundan birkaç yıl öncesine kadar yetişkinler için pahalı teknolojik oyuncaklarken, artık gelecekte daha büyük rol oynayacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Asıl soru ise nasıl bir rol üstlenecekleri.

Küçük drone’lar gün geçtikçe yeni kabiliyetler kazanıyorlar ve otonomlaşıyorlar. Bu gelişimin, yakın gelecekte girişimler için yeni iş fırsatları doğuracağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta düzenlenen ve hem sektörün oyuncularını hem de meraklılarını bir araya getiren InterDrone konferansı, birçok uzmanın drone’ların geleceğine dair öngörülerine ev sahipliği yaptı.

Bundan böyler her yıl düzenlenmesi planlanan konferansın açılış konuşmasını 3D Robotics CEO’su Chris Anderson yaptı. Anderson, drone’ların ‘pilotsuz uçaklara’ değil, ‘pervaneli akıllı telefonlara’ evrilmeye başladığını söyledi.

Açılış konuşmasının ardından TechCrunch’a konuşan Anderson, 3DR’in birçok yapay zeka uzmanını işe aldığını ve otonom uçuş teknolojisini geliştirmek için büyük AR-GE yatırımlarını yaptığını belirtti.

İlk drone’ların kabiliyetleri, onları kumanda eden pilotlarının yetenekleri ile sınırlıydı. Bugün ise drone’lar basit otonom uçuş görevlerini gerçekleştirebiliyor fakat iş engelleri aşmaya geldiğinde hâlâ başarısızlar. Çoğu drone GPS noktalarını takip edebilme yeteneğine sahip ve engelleri algılayabiliyor. Buna rağmen kumanda eden operatör duvara toslayacağı bir komut verdiğinde bunu gerçekleştirip havaya uçmaktan çekinmiyor. Üstelik duvar veya ağaç gibi engelleri aşmak, elektrik kablolarına takılmamaktan daha kolay. Gelgelelim henüz duvar ve ağaç gibi sabit engeller dahi otomatik aşılamıyor. Bugün drone sektörü için en büyük teknik zorluk engellerin aşılabilmesini sağlayabilmek.

Drone’lar ‘pervaneli akıllı telefonlara’ evrildiklerinde, nesnelerin interneti akımının bir parçası olacaklar ve diğer cihazlarla iletişebilecekler. Bu cihazlar arasında diğer drone’lar ve hatta uçaklar da olacak. Drone’ların daha otonom olmasını ve yeni alanlarda kullanılmasını istiyorsak, bu yeteneği ve akıllı engel aşma sistemini gerçekleştirmek şart.

Drone’lar havadayken operatörlerine daha az yönetim sorumluluğu yüklediklerinde, bizler de duvara toslamamak veya elektrik kablolarına dalmamak yerine uçuştan elde edeceğimiz verilere odaklanabiliriz.

Anderson ve sektörün birçok ileri geleni, InterDrone konferansında yaptıkları konuşmalarında bugünün drone endüstrisini, web’in ilk dönemlerine benzetti. Bunun anlamı, şimdiden drone teknolojisini, halihazırda mevcut olan teknolojiler ile nasıl birleştirebileceğimizi düşünmemiz gerekiyor. Web devrimi de başarısını bu kombinasyonlara borçlu. Örneğin: ‘Web+Bankacılık=Dijital Bankacılık’ gibi.

Drone’lar günümüzde birkaç farklı alanda kullanılıyor. Yarışlar gibi hobi amaçlı kullanımların yanı sıra hassas tarım, haritacılık, yayıncılık ve Amazon’un paket servisinin örnek teşkil ettiği teslimat gibi alanlarda drone’lara sıkça rastlıyoruz.

Bugün drone’ların kullanıldığı alanlar, bir ağaçtan sarkan meyvelerden yalnızca ulaşabildiklerimiz. En ilginç fikirler ise henüz ulaşamadıklarımızda saklı.

Regülasyonların bölgesel değişiklikler göstermesi, drone’lar ve kullanım alanlarında belirsizliklere sebep oluyor. Fakat bu durum, drone endüstrisine yatırımın önünü kesmiyor. Buna kanıt olarak Intel’in Yuneec yatırımı ve drone teknolojilerine yapılan yatırımların artışı gösterilebilir. Her ne kadar bu yatırımların büyük bir bölümü donanıma yapılsa da, drone endüstrisinde yazılım alanında da ilerlemeler kaydediliyor. Airware ve Skyward gibi girişimler, uçuşların planlanması, yönetilmesi ve regülasyonlara uyulması gibi görevleri üstlenerek endüstrinin büyümesine katkıda bulunuyor.

Drone endüstrisinin oyuncuları aynı anlayışı paylaşıyor. Şu an birçok firma, ‘Drone+X’ senaryosunu mümkün kılacak ve olası devrimi başlatacak altyapılar geliştirmekle meşgul.

Drone’ların topladığı verilerin analiz edilmesi ihtiyacı endüstriye ‘büyük veri’ alanında derinlik kazandıracak. Yakın gelecekte, drone’lara özel büyük veri çözümleri göreceğiz.

Şu an drone’ların ne olacağını söylemek güç. Gerçek potansiyellerine ulaşıp ulaşamayacaklarını görmek için, önce onları içerisinde bulundukları ortama duyarlı hale getirmek ve büyük veri araçlarıyla donatmamız gerekecek.

Yorumlar

Yorum Bırak