Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 28 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Değerini 50 milyar dolara çıkaran Uber Hindistan'ı istiyor

Değerini 50 milyar dolara çıkaran Uber Hindistan’ı istiyor

Dünyanın en popüler ve en hızlı büyüyen girişimlerinden Uber, yeni yatırım turunu tamamladı ve Wall Street Journal’a göre değerini 50 milyar doların üzerine çıkardı.

Uber, 1 milyar dolara yakın fon topladığı bu yatırım turunda, Microsoft ve Hindistanlı medya şirketi Bennett, Coleman, and Company’den destek gördü.

Yatırımlar, Uber’in Hindistan’da 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurmasından hemen bir gün sonra gerçekleştirildi.

Güneşin Doğduğu Yere

Avrupa’nın büyük bir bölümünde istenmeyen Uber, en son Fransa’da otomobillerinin yakıldığı dev bir protesto ile karşı karşıya kalmıştı. Rotasını doğuya çeviren girişim, önce Çin’e 1 milyar dolar, ardından da Hindistan’a 1 milyar dolar yatırım yapmaya karar vererek, işini bu ülkelerde büyütme kararı aldı.

50 milyar dolar değerindeki Uber’i gözüne kestirdiği yeni pazarlar Çin ve Hindistan’da iki dev rakibi bekliyor; Didi Kuaidi (Çin) ve Ola (Hindistan).

Uber CEO’su Travis Kalanick’in firma dışına çıkan bir e-postası, Uber’in Çin’de günlük 1 milyon yolculuk hacmine ulaştığını ve yakında bu pazarın ABD’yi geçmesi beklenildiğini ortaya çıkardı. Hindistan henüz o seviyede değil fakat Uber’in 1 milyar dolarlık yatırımı ile olabilir. Zaten girişimin amacı da bu; Hindistan’da günlük 1 milyon yolculuğa aracılık etmek. Uber’in önümüzdeki dokuz ayda bu hedefe ulaşması bekleniyor.

Uber Hindistan’a dair verilerini açıklamıyor. Açıkladıkları ise 18 şehriyle coğrafi olarak Uber’in girdiği en büyük ikinci pazar konumundaki bu ülkede, aylık bazda yüzde 40 büyüme grafiği ile devam etmeyi planladıkları.

Girişimin Hindistan başkanı Amit Jain, Uber’in son hamlelerini şöyle yorumluyor: ”Hindistan, Çin ve UberPOOL ile Uber’in en büyük öncelikleri arasında. Hindistan pazarı konusunda çok iyimseriz ve burada inanılmaz bir potansiyel görüyoruz. Uber bü yüzden önümüzdeki dokuz ayda Hindistan’a ekstra 1 milyar dolar yatıırm yapacak; bu sayede operasyonlarımızı iyileştirebilecek, yeni şehirlere ulaşabilecek, ödeme sistemlerinde yeni ürünler geliştirebilecek ve harika bir destek ekibi kuracağız.”

Sabıkalı Yabancı ve Yerel Kahraman

Uber_protest

Geçtiğimiz aralık ayında Yeni Delhi’de bir yolcunun Uber sürücüsünün tecavüzüne uğraması, Uber’in Hindistan’daki varlığını zora soktu. Otoriteler, olayın ardından Uber başta olmak üzere tüm ulaşım ve otomobil paylaşım uygulamalarını yasakaldı. Uber yeni güvenlik ve sürücü seçim sürecini devreye soktu, yerel otoriteler ile diyalog sürecini başlattı fakat tüm bu yaşananlar Uber’in yerel rakibi Ola’ya yaradı. Halk, Uber’in gerekli güvenlik standartlarını sunmadığı halde faaliyet göstermesine tepki gösterdi ve bundan otoriteleri sorumlu tuttu.

Ola ile Uber arasında alevlenmek üzere olan rekabet, dünyanın dört bir tarafından girişimciler için derslerle dolu bir izlenceyi beraberinde getiriyor. Sonuna kadar rekabet etmek isteyen Ola, nisan ayında 2,5 milyar dolar değerleme üzerinden 400 milyon dolar Seri E yatırımı aldı. Hindistan’da 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren Ola’nın 250 binden fazla otomobili ülkeyi arşınlıyor. TechCrunch, Ola’nın Hindistan’da günlük 750 bin seyahat gerçekleştirdiğini ve her gün 1500 yeni sürücüyü bünyesine kattığını belirtiyor. Uber ise 2016 yılında Hindistan’da ‘200 bin istihdam’ sağlayacağını iddia ediyor.

Bu noktada, kendisinden küçük rakibi TaxiForSure girişimini 200 milyon dolara satın alan Ola, Hindistan’da Uber’den daha fazla yere hizmet götürüyor. Fakat bu pazar için ekstra 1 milyar dolar kaynak ayıran Uber’in agresif olacağı ve sert bir rekabet seyrettireceği kesin gibi.

Yorum Bırak