Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Çin ve Japonya, Güneydoğu Asya'yı kaptırmak istemiyor - GBA

Çin ve Japonya, Güneydoğu Asya’yı kaptırmak istemiyor
GBA
  • On 2 Ekim 2017

Son yıllarda Avrupa, ABD pazarında doyuma yaklaşılması ve Çin pazarında yerel şirketlerin hegemonyası sonra yatırımcılar gözünü Asya’nın gelişmekte olan diğer bölümlerine çevirdi. Çin, Japonya ve ABD bu yeni pazarlar için mücadeleye başlamış durumda.
Uber’in Çin’deki mağlubiyeti sonrası Çin sınırları içerisinde yabancı bir girişimin başarılı olmasının pek de mümkün olmadığını gördük. Zira son dönemde ciddi anlamda zengileşen Çinliler girişimcilik ekosistemine para aktarmaktan çekinmiyor. Kıta’nın teknoloji merkezlerinden Japonya da pek yan gözle bakabileceğiniz bir ekosistem değil.
Durum böyle olunca herkes girişi daha kolay olan, henüz gelişmekte olan Güneydoğu Asya pazarına yönelmeye başlıyor. Burada öne çıkan 6 ülke (Singapur, Endonezya, Tayland, Vietnam, Malezya ve Filipinler) toplamda 600 milyonluk bir nüfusu temsil ediyor. Bu nüfusun içerisinde şuan 260 milyon internet kullanıcısı bulunuyor ve bunun 2020 yılında 480 milyona yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da 2020 yılında bölgenin internet ekonomisinin yaklaşık 200 milyar dolar olacağı anlamına geliyor. Elbette Çin’in potansiyelinin çok uzağında fakat Hindistan’ın ardından en fazla gelecek ve büyüme vadededen bölgelerin başında geliyor.
Çin ve Japonya’nın zengin teknoloji şirketleri bölgeyi domine edebilmek için yatırım gücünü kullanıyor. Şimdiye kadar Tencent, Alibaba, Softbank, Didi gibi şirketler çok yüksek bedellerle seri yatırımlara imza attılar. Üstelik bunların arasında 500 milyon dolar – 1 milyar dolar aralığındaki büyük yatırımlar da mevcut.
Dünyada girişimcilik yatırımları konusunda başı çeken ülkelerden ABD ise henüz bu alanda pek iştahlı değil gibi görünüyor. Uber, Facebook, Twitter, Google ve Apple gibi şirketler Asya pazarında lokal hamleler yaparak büyümeye çalışsa da temel amaçları kendi ürünlerini pazarlamak üzerine. Özellikle Apple ve Facebook’un bu konudaki yaklaşımları karşılığını vermiş gibi görünüyor. Fakat bölgeye diğer Asya ülkelerinden akmaya başlayan para, tıpkı Çin’de olduğu gibi ekosismemi yabancılar için daha zorlu hale getirebiliyor.
Neticede Çin ve Japonya, Güneydoğu Asya’yı kendi ekseninde tutarak bir blok yaratmayı hedefliyor. Uzun vadede bu blok, dünyanın teknoloji alanındaki yeni lideri haline gelebilir.

Yorum Bırak