Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Çıkış stratejilerine ilk bakış

Çıkış stratejilerine ilk bakış

Çoğu girişimci serüvenine başlarken bir gün inşa ettiği şirketi satma hayali güdüyor. Bu şüphesiz yatırımcılar için cezbedici bir yaklaşım çünkü onlara yatırımlarının karşılığını veren şey de tam olarak bu; girişimcilik lügatında buna çıkış (exit) deniyor.

Çıkış stratejileri en basit anlatımla girişimcilerin işlerinin sahipliğini üçüncü partilere transfer etmesi olarak tanımlanabilir. Popüler çıkış stratejileri ise hisse satışı, halka arz, yönetimin devralması ve tasfiye olarak sıralanabilir.

Yatırım almak isteyen her girişimci için bir çıkış planına sahip olmak olmazsa olmazlar arasında yer alır. Küçük bir girişim dahi olsanız, işinizin geleceğine ve yatırımların geri dönüşüne dair uzun vadeli bir plana sahip olunması tavsiye edilir.

Popüler Çıkış Stratejileri

Dünyada girişimciler tarafından gerçekleştirilen popüler çıkış stratejilerine daha detaylı bakmak gerekirse:

Şirketin satışı (M&A)

Satış iş dünyasında ‘birleşme ve satın alma’ olarak bilinir çünkü bir şirket bir diğerine satıldığında, alıcı taraf diğerinin servislerini kendi ürün ve hizmetlerine dahil etmek isteyebilir.

Google’ın YouTube satın alması bunun için iyi bir örnek. O zamanlar daha çok arama üzerine odaklanan Google, video platformunu kendi arama hizmetine entegre etmişti. Google’da bir arama yaparsanız, arama sonuçlarında YouTube’dan videolar da görebilirsiniz.

Girişiminizi daha büyük bir şirkete satmak en baştan beri çıkış stratejiniz olursa, bu sayede adımlarınızı girişiminizi potansiyel alıcıları cezbedecek şekilde atabilirsiniz.

Halka arz (IPO)

Bu çıkış stratejisinin ülkemizde ABD’deki kadar sık icraya dökülememesinin sebebi, Türkiye’deki girişimlerin ölçekleme ivmelerinin görece daha düşük olmasına bağlanabilir. Kaldı ki, hem yatırımcıları hem de borsa analistlerini şirket hisselerinizin halk tarafından ilgi göreceğine ikna etmek her hâlükârda zor bir iş.

Eğer işinize en uygun çıkış stratejisinin halka arz olduğunu düşünüyorsanız, yapabileceğiniz en iyi hamle daha önce bunu başka girişimler ile yapmış bir yatırımcı bulmanızdır. Tecrübeli bir yatırımcı, sürecin iniş ve çıkışlarını bileceğinden girişiminizi bunlara en iyi şekilde hazırlayabilir.

Yönetimin devralması 

Bizzat inşa ettiğiniz girişim kültürü ve mirasının sizden çok sonraları da devam ettiğini görmek istiyorsanız, uzun süredir sizinle birlikte çalışan ekip arkadaşlarınıza yönelebilirsiniz. İçlerinden şirkete en az sizin kadar bağlı olanlar satın almaya sıcak bakabilirler. Yol arkadaşlarınız yalnızca işin nasıl yürütüldüğüne değil, bunun yanı sıra şirketin kültürüne, hedeflerine ve bunlara nasıl ulaşılacağına dair somut fikirlere hakimlerdir.

Tasfiye (Liquidation)

Tasfiye, alacak ve borçların belirlenmesi ve varlıkların paraya dönüştürülerek borçların ödenmesi ile sonuçlanan bir çıkış stratejisidir. Alıcıları cezbetmeyen ve iflas belirtileri gösteren girişimler tarafından tercih edilir. Akıllı saat üreticisi Pebble’ın yazılım mülkiyetlerini 35 milyon doları bulan borçları karşılığında FitBit’e satarak yaptığı güncel bir tasfiye örneğidir.

Tasfiye seçeneği girişimler bağımsız faaliyet gösterme kabiliyetlerini yitirdiklerinde ve gelecekteki öngörülebilir zararların engellenmesinin istendiği senaryolarda da tercih edilebilir.

Yorum Bırak