Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Büyük veri cambazı girişimler

Büyük veri cambazı girişimler

Büyük veri devasa bir pazar ve müşterilere en iyi servisi sunabilmenin anahtarı olarak çağımıza damgasını vurmuş durumda. 2015’in ilk çeyreği, büyük veri yatırımlarının en fazla olduğu dönem oldu; 1020 anlaşmada 13,4 milyar dolar harcama yapıldı.

Veri su gibi akıyor; o kadar yoğun ve hızlı bir sirkülasyondan bahsediyoruz ki, ondan işe yarar bilgiler ortaya çıkarmak için her yıl on milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Tüm bu eforun amacı ise büyük veriyi anlamlı hale getirmek ve elde edilen bilgiler ışığında tüketicilerin satın alma veya kullanma kararlarını kolaylaştırmak.

Büyük veri müşterinin ve kullanıcının alışkanlıklarını anlamaya giden yol. Devasa veri yığınlarını analiz ederek ortaya çıkaracağınız ‘küçük bir gerçek’ ile onları satın almaya veya kullanmaya itebilirsiniz. Hedef kitlenizin büyük bir bölümünün ilgisini çekecek bir pazarlama kampanyasına sahip olmak isterdiniz, öyle değil mi? Bunun için kampanyayı büyük veriden elde ettiğiniz anlamlı veriler üzerine kurgulamalısınız. Ancak büyük veriyi anlamlandırarak elde edeceğiniz güçlü bir içgörü ile müşterilerinizin ne istediğini gerçekten anlayabilirsiniz.

Günümüzün dev internet şirketleri, kullanıcılarını anlamak ve onlara ihtiyaç duydukları servisleri sunmak için büyük veriden yararlanıyor. Bu iş için akıllı algoritmalar geliştiren girişimlerin bu denli yükselişte olması ve devler tarafından bünyelerine katılması da bu yüzden. Çünkü tüketiciler bir ürün veya servisi kullanmadan önce, başlı başına çok bilinmeyenli bir denklem olan satın alma kararını veriyor. Bu süreçte onların kararını etkileyen o kadar küçük sebep var ki; anlaşılması güç gibi görünen bu içgüdüsel davranışların anahtarı ise büyük verinin yığınları altında saklanan ve sizin çekip çıkarmanız gereken bilgiler. Bunlar müşterilerinize soramayacağınız, hatta sorsanız bile yanıt olarak alamayacağınız bilgiler. İşte bu nedenle büyük veriden elde ettiği anlamlı bilgileri en iyi şekilde kullanan firmalara veri cambazları diyoruz.

Entrepreneur.com’a göre Uber, Foursquare, Zapier, Feedzai, Spotify, PlaceIQ ve Beyond Sports veriyi en ustalıkla kullanan girişimlerin başında geliyor. Aralarından bazıları veriyi çok yaratıcı şekillerde kullanırken, kimileri de büyük veriyi diğerleri için erişilebilir kılarak en az diğerleri kadar büyük bir iş başarıyor. Bu girişimlerin her biri büyük veri akımının başarı hikayeleri. Tüm girişimlerin onlardan öğrenebilecekleri dersler var.

1. Uber

Artık çoğu kişinin ismine aşina olduğu Uber, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde taksinin rakibi oldu. Uber ile ilgili pek bilinmeyen gerçek ise büyük veriyi hizmetlerini en iyi hale getirmek için muhteşem bir şekilde kullandığı.

Veri analizleri sayesinde Uber yolcuların nereye gitmek istediklerini önceden tahmin edebiliyor ve bu bilgiyi sürücülere gönderiyor. Girişimin ilginç veri cambazlığı senaryolarından bir diğeri de, sürücülerine şehri dolaşmak yerine sürekli aynı yerde kalırlarsa daha fazla para kazanabileceklerini söylemesi. Bu gerçekten işe yaradı.

Uber, belirli bölgelerde sürekli artan talep gördüğünde, sürücülere önerdiği fiyatı artırarak sokağa daha fazla Uber otomobili çıkarmayı başarıyor.

GBA

2. Foursquare

Foursquare, yeni veri madenciliği tekniklerini kullanarak kullanıcılarına hoşlanacağı yerler öneren bir şekilde yenilendi. Sosyal ağ analizlerini kullanan Foursquare, artık kullanıcılarının yalnızca neleri sevip neleri sevmediğini değil; ayrıca kimlerle birlikte olduğunu da görebiliyor ve önerilerini bu veriler ışığında yapıyor.

Bir grup insanın birlikte olduğunu fark eden uygulama, grubun liderine birlikte olduğu insanların çoğunun beğeneceği öneriler yapıyor. Kullanıcıların önerilere verdiği tepkilerden öğrenen algoritma, sürekli kendini geliştirerek daha iyi öneriler sunuyor.

GBA

3. Zapier

Uygulamaların birbirleriyle konuşmasını sağlamak bir dönem çok büyük bir zorluktu. Zapier bu sorunu aşan girişimlerden bir tanesi. Kullanıcılar oluşturdukları ‘Zap’lar ile uygulamaların birbirlerine tetiklemesini mümkün kılıyor. Örneğin Evernote’a yazdığın bir etkinliğin otomatik olarak Google Takvim’e aktarılmasını sağlayabilirsiniz ya da Gmail mesajlarınızı doğrudan Slack üzerinden alabilirsiniz.

Zapier kullanıcılardan gelen nitelikli veri ile sistemine hangi uygulamaları eklemesi gerektiğini görüyor ve bu sayede sürekli kullanıcı taleplerine karşılık verebiliyor.

GBA

4. Feedzai

Kredi kartı sahteciliği tüm dünyada büyük bir problem ve mobil ödeme sistemlerinin artmasıyla bu problem büyümeye devam ediyor. Feedzai, büyük veriyi kullanarak kredi kartı sahteciliğini saptıyor ve gerçek zamanlı olarak engelleyebiliyor.

Feedzai kredi kartı sahteciliğinde geleneksel yöntemleri kullanmak yerine, öğrenen algoritmasını ve davranış analizi teknolojisini kullanıyor. Bu veri madenciliği ve büyük veri kullanımı, müşterinin alışveriş ve satın alma alışkanlıklarını anlayarak, olağandışı bir durumda alarm veriyor.

GBA

5. Spotify

Spotify en popüler müzik servislerinden bir tanesi. Ücret karşılığında milyonlarca şarkıdan oluşan arşive herhangi bir reklam görmeden ulaşabiliyorsunuz. Spotify’ın asıl amacı ise kullanıcılarını sevecekleri yeni müzikler ile tanıştırmak ve bir nevi keşif platformuna dönüşmekti. İlk başlarda bunu başarmakta zorlandılar çünkü önerileri kullanıcıların ilgisini çekmiyordu.

Spotify bu sorunu gidermek için Echo Nest isimli girişimi satın aldı. Girişimin teknolojisi, müziğe odaklanan bir yapay zekaydı. Yeni öneri yapay zekası, kullanıcılardan aldığı inanılmaz büyüklükteki veriyi 50’den fazla kez filtreleyerek insanların ilgisini çeken öneriler sunmayı balardı. Spotify günümüzde kullanıcılarını daha fazla tanımak için Facebook durum güncellemelerinden hava durumuna kadar birçok veriyi analiz ediyor.

GBA

6. PlaceIQ

Her ne kadar müşteri açısından ürkütücü olsa da, PlaceIQ teknolojisi her pazarlamacının rüyalarını süsleyecek cinsten. PlaceIQ, kullanıcıların konumlarını takip ederek, firmalara müşterilerinin nerede olduklarını söylüyor. Girişim konum bazlı bir veriyi pazarlama departmanlarına sunarak, müşterilerin fiziksel reklamlara ve diğer pazarlama kampanyalarına nasıl tepki gösterdiklerini öğrenmelerini sağlıyor.

GBA

7. Beyond Sports

Hollanda merkezli girişim, gerçek maçlardan elde ettiği verilerle futbol antrenmanı simülasyonları yaratıyor. Bu sayede futbolcu yalnızca kendi performansına göre değil, dünya yıldızlarının performanslarına göre antrenman yapabiliyor.

Beyond Sports teknolojisini futbol, bisiklet, hokey ve buz hokeyi alanlarında uygulamak için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Veri cambazlığının en iyi örneklerinden birkaçını inceledik. Peki sizin girişiminiz veriyi nasıl kullanıyor? Yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşın.

Yorum Bırak