Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Bu girişim çalışanlarını 2 yıl sonra kovmak üzere işe alıyor - GBA

Bu girişim çalışanlarını 2 yıl sonra kovmak üzere işe alıyor

Silikon Vadisi’nde çıkış arayan genç girişimlerden biri olan Jolt, çalışanlarıyla yaptığı farklı iş anlaşmasıyla dikkat çekiyor. Jolt işe alacağı kişilere düşük bir maaş, prim bulunmayan bir sistem ancak 2 yıl sonunda serbest kalma hakkı sunuyor.

İyi çalışanlara sahip olmak bir girişim için en önemli konuların başında geliyor. Zaten sınırlı olan kaynaklarınızla oluşturduğunuz küçük ekibinizden yüksek bir verim almanız gerekiyor ve bunun için motivasyonu üst seviyede tutmak gerekiyor. Birçok kişi bu noktada çalışanları geleceğe dair hayallere ortak etmeye, yüksek bir maaş ve refah vaadiyle ikna etmeye çalışıyor. Elbette karşılığında bekledikleri şey ise belirli bir süre sadakat. Belki bu yaşı biraz daha yüksek olan nesiller için çok da mantıksız olmayabilir. Ancak yeni nesil çok daha farklı hayaller ve isteklerle geliyor. Bu sebeple günümüzde iş anlaşmalarının değişmesi gerektiğini düşünenler de var.

Bunlardan biri de Silikon Vadisi merkezli bir girişim olan Jolt. Video konferans sistemiyle kurumlara yönelik eğitimler sunan Jolt, kısa sürede 14 çalışana ulaşmayı başarmış. Yakında İsrail’de de bir ofis açmayı düşünüyor. Ancak ekibin hızlı büyümesi yüksek maaşlar ya da hisse paylaşımlarıyla ilgili değil. Tam tersine Jolt piyasa genelinin altında maaş ödüyor ve prim sistemine de sahip değil. Üstelik çalışanlarına pek uzun bir çalışma hayatı da vaadetmiyor. Tüm anlaşmalar 2 yıllık yapılıyor ve çalışanlar 2 yılın sonunda özgür oluyor. Elbette şirkette devam etmek konusunda isteklerini iletme şansları da var ancak Jolt genellikle onlara yeni bir macera öneriyor.

Jolt CEO’su Roei Deutsch, bu sistemin şirketin yeni çalışanlar kazanmasında etkili olduğu görüşünde. Yeni neslin iyi bir maaştan ziyade öğrenmeye ve deneyimlere değer verdiği söyleyen Deutsch, bu sebeple gençlerin genellikle tek bir şirkette uzun bir kariyer yapmak istemediğini söylüyor. Nitekim bunu Silikon Vadisi’nin diğer şirketlerinde de görmek mümkün. Özellikle Google gibi şirketlerde çalışan sirkülasyonu çok fazla ve kişiler birkaç şirket birden değiştirip bazen de kendi girişimlerini kurmaya yöneliyor. Yani şirketler farklı sonuçlar hedefliyor olsa da çalışanlar bir şekilde ayrılıyor.

Jolt_Chaptership

Jolt geliştirdiği bu sisteme Chaptership adını veriyor ve çalışanları partiler ya da güzel yiyeceklerle değil daha fazla kişisel gelişim ve eğitimle cezbetmeyi hedefliyor.

Bunun bir örneği şimdiden yaşanmış. Şirketin mühendislerinden biri 2 yıllık sürenin ardından CEO’nun yanına gitmiş ve artık kendi şirketinin sahibi olmak istediğini dile getirmiş. Endişesi ise aslında bunu yapabilecek kadar rahat ve özgüvenli olmadığını hissetmesiymiş. Bunun ise Roei Deutsch çalışanını kalmak için ikna etme yerine ona rol dersleri alabileceği bir yer bulmuş ve bu şekilde topluluk önündeki rahatlığını artıracak eğitimler almasını sağlamış.

Hiç şüphesiz bu yöntem kesin ve sorunsuz bir çözüm değil. Ancak yeni nesil yavaş yavaş iş dünyasını adımı atarken farklı çözümlerin önem kazanacağına şüphe yok. Dolayısıyla gelecekte daha fazla şirketin daha esnek ve çalışanların kişisel gelişimine önem verecek sistemler tercih ettiğine şahit olabiliriz.

 

 

Yorum Bırak