Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Brezilyalı girişimler ekonomik ve politik krizlere rağmen büyüyor

Brezilyalı girişimler ekonomik ve politik krizlere rağmen büyüyor

Latin Amerika’nın Türkiyesi, Brezilya. Yıllardır ülkemizle birlikte gelişmekte olan ülkeler sıralamalarının üst sıralarında yer alan ülkede yaşanan ekonomik politik sorunlara rağmen teknoloji ekosistemi büyümeye devam ediyor.

2012 yılında gerçekleştirilen Founders Forum Brazil etkinliği, New York, San Francisco, Londra ve Berlin’den yatırımcıları onlarca Brezilyalı teknoloji girişimi ile buluşturmuştu. Etkinlik günü Hotel Santa Teresa’da sunum yapma şansı bulan girişimlerden bir bölümü, akşamı Rio de Janeiro’nun tek Relais et Chateaux’sunun havuz başında kendilerini kağıt üzerinde zengin kılacak anlaşmaların ilk taslaklarını duyuyordu.

Brezilya teknoloji ekosistemindeki balon patladı ve 2012’de yüklü yatırımlar alan girişimlerden çoğu kepenk kapattı. Ülkedeki politik ve ekonomik krizler sık sık küresel gazetelerin manşetlerini süslemesine ve birçok yüksek profilli yabancı girişimin Brezilya’dan çekilmesi, ülkedeki teknoloji ekosisteminin ileri gitmesini engellemedi. Gayri safi yurtiçi hasılası 2015 yılını yüzde 4 düşüşle kapatmış olsa da, yerel teknoloji endüstrisi ekonomideki bu yavaşlamaya karşı bağışıklık gösterdi ve yüzde 20 büyüme gösterdi.

Beklenenin aksine, ekosistemdeki balonun patladığı 2012’den bu yana Latin Amerikalı girişimlere yapılan yatırımlarda sürekli bir artış söz konusu. Latin America Venture Capital Association verilerine göre, bölge girişimlerine yapılan yatırımlar 2012 yılında 387 milyon dolarken, 2015 yılında 594 milyon dolara ulaşmıştı. Brezilya’nın ekonomisinin daraldığı dönemde bölgeye yapılan toplam yatırımların yüzde 63’ünü alması süprizken, ülkede en çok yatırımın yapıldığı şehir ise Sao Paulo oldu.

Brezilya’da yaşanan ekonomik ve politik kriz, ülkedeki teknoloji firmaları arasındaki servet farkını uçuruma dönüştürdü. Bu gerçekliğin arkasında yatan sebep ise Founders Forum Brazil 2012’de büyük yatırımlar alan girişimlerin çoğu, henüz ayağa kalkmış orta sınıfı hedefliyordu. Girişimciler ve yatırımcılar, yeni güçlenen sınıfın teknoloji ve lüks tüketim harcamaları yapmasına güveniyordu. Gelgelelim, kolay kredi politikaları ve sürekli artan hükümet harcamalarıyla dönen bir ekonominin istikrarlı olması beklenemezdi, kaldı ki olmadı da…

Krizi fırsata çevirmek

Çoğu ülkede ekonomik kriz müşterilerin ve firmaların kemer sıkmasına sebep olur. Verimliliği artırırken maliyetleri düşüren teknoloji firmaları bu sayede kriz dönemlerinde de büyüme ivmesi yakalayabiliyor. Brezilya’da bunu başaran firmalar arasında küçük SaaS girişimleri Conta Azul ve Omie, yaratıcılık uygulamaları Gympass ve GuiaBolso ve B2B işlemleri kolaylaştıran Intelipost ve Loggi gösteriliyor.

Mayıs ayının başında Latam Founders Network tarafından gerçekleştirilen ve ülkenin en büyük iş dergisi EXAME tarafından “Brezilya’nın Girişim Oscarları” olarak duyurulan ödül töreni, yerel teknoloji ekosisteminin krize karşı endişesizliğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Brezilya’nın en büyük televizyon kanallarının yayın akışlarına eklediği Latam Founders Awards’ta firmalar B2C, En İyi Yatırımcı, En Yenilikçi gibi kategorilerde yarıştı. Geçmiş yılların kazananları ise daha büyük yatırım turlarını duyurmak için etkinlikte sahne aldı.

Törende ödülleri toplayan girişimler verimlilik odağında teknoloji geliştirenler oldu. SaaS muhasebe yazılımı Contabilizei B2B kategorisinde ipi göğüsledi. Fakir bölgelere teknoloji sayesinde uygun fiyatlı sağlık hizmetleri götüren klinikler zinciri Consulta En Etkili girişim seçilirken; En Yenilikçi girişim ise küresel hedefleri doğrultusunda hamleler yapan SaaS iş akışı aracı Pipefy oldu. Yılın Girişimcisi ödülüne ise firmalara sistem entegrasyonu ve dış kaynak kullanımı süreçlerindeki karmaşıklardan kurtaran Zup’ın kurucu CEO’su Bruno Pierobon layık görüldü.

Yatırımcılar da verimlilik akımının farkında ve yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştiriyor. Latin Amerika’nın en büyük fonlarından birini yöneten Kaszek Ventures yatırımlarını B2B ve kişisel finans alanlarına yoğunlaştırdı. Ülkede faaliyet gösteren en büyük yerli erken aşama yatırım fonlarından Redpoint Eventures ise Yılın Yatırımcısı ödülünü aldı.

Brezilya’daki ekonomik ve politik krizin sonucunu kestirmek çok zor. Şu ana kadar gördüklerimiz Gabriel Garcia Marquez’in sürrealizmi ile House of Cards entrikalarının garip bir birleşimini andırıyor. Ekonomi çökme noktasına gelirken, yolsuzluk karşıtı mitinglerin ardı arkası kesilmiyor. Zor bir dönemden geçen ülkenin teknoloji ekosisteminden öğrendiğimiz yegane ders ise verimlilik odaklı inovasyonun her pazar şartında kendine yer bulabildiği.

Yorum Bırak